Boğaziçi'nden Verdi'ye selam

Albert Long Salonu konserlerinde 'ilkyaz dönemi' başladı

26 Şubat 2013 Salı, 14:04
Abone Ol google-news

Boğaziçi Üniversitesi konserlerinin ilkyaz dönemi geçtiğimiz çarşamba akşamı 'Verdi
ve Çağdaşları'
konseriyle başladı.Cumhuriyet gazetesi yazarı müzik yazarı Evin İlyasoğlu'nun 16 yıl önce başlattığı ve sürdürdüğü konserler üniversitenin kuzey yerleşkesindeki Albert Long Salonu'nda yapılıyor. Büyük İtalyan bestecisi Giuseppe Verdi'nin 200. doğum yılı dolayısıyla düzenlenen bu konser de, çok iyi sesleşimi ve sıcak havasıyla son yıllarda İstanbullu müzikseverlerin uğrak yerlerinden biri olan bu salondaydı.

Dinlediğimiz genç opera sanatçılarımız, ülkemizdeki konservatuvarları bitirdikten sonra yurt
dışında müzik okullarında ve ustalık sınıflarında kendilerini geliştirmiş, yurt içinde ve dışında
önemli yarışmalara katılıp ödüller kazanmışlar. İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nden soprano
Deniz Yetim, mezzosoprano Nesrin Gönüldağ ve bariton Caner Akgün ile İzmir Devlet Opera ve Balesi’nden koloratur soprano Evren Işık ve Luzern Operası’ndan tenor Utku Kuzuluk, piyanist Rayna Popova’nın eşliğinde, salonu dolduran müzikseverlere güzel bir müzik akşamı
yaşattılar.

İzlencede, Verdi'nin yanı sıra iki büyük çağdaşı Gaetano Donizetti ve Gioacchino Rossini’nin operalarından örneklere de yer verilmişti. Sanatçıların Verdinin Rigoletto, Il Trovatore, La Traviata, Macbeth, Maskeli Balo, Don Carlos ve Simon Boccanegra; Donizetti’nin Lucia di Lammermoor ve Aşk İksiri, Rossini’nin Sevil Berberi operalarından aryaları yapıtların bütünlüğü içinde yorumlamalarının önemli olduğunu düşünüyorum.

Konser, sanatçıların alkışlara teşekkür olarak söyledikleri, Verdi’nin La Traviata operasının
ünlü korolu düeti, bu tür konserlerin sonunda söylenmesi gelenekselleşen “Libiamoci” ile
sona erdi.