'Bu eylemler Kürtlerin çıkarına değil'

KDP Başkan Yardımcısı Barzani, Türkiye'ye yönelik saldırıları şiddetle kınadığını vurgulayarak, "Bu tür eylemlerin hiçbir şekilde Türk ve Kürt milletinin çıkarı yönünde olabileceğine inanmıyoruz" dedi. Barzani, Başbakan Erdoğan tarafından demokratik açılım için atılan adımların çok cesaret dolu olduğunu söyledi.

20 Ekim 2011 Perşembe, 12:23
Abone Ol google-news

KDP Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, saldırıları şiddetle kınadığını vurgulayarak, "Bu tür eylemlerin hiçbir şekilde Türk ve Kürt milletinin çıkarı yönünde olabileceğini inanmıyoruz" dedi.

"Böyle eylemler ilişkileri bozmamalı"

Türkiye ile birlikte olduklarını söyleyen Neçirvan Barzani, "Hiçbir şekilde böyle eylemler Türkler ve Kürtler arasındaki ilişkileri bozmaya yol açmaması gerekiyor" diye konuştu.
Neçirvan Barzani, gelecekte Türkiye ile yapılan toplantıların daha da sıklaşacağını belirterek, "Bu ülkede Sayın Başbakan tarafından demokratik açılım için atılan adımları takdirle görmekteyiz. Bu adımlar çok cesaret dolu adımlardır"
ifadelerini kullandı.

Kürt halkının cesurca atılan böyle adımları değerlendirebileceğini ve yararlanabileceğini söyleyen Neçirvan Barzani, Irak anayasasının Irak topraklarında komşu ülkesine özellikle Türkiye'ye bir şey yapmasını müsaade etmediğini vurguladı.

Türkiye'nin dar günlerde Kürdistan halkına yardım ettiğine işaret eden Neçirvan Barzani, Kürdistan bölge Başkanı Mesut Barzani'nin kısa bir süre içinde Türkiye'yi ziyaretinin gündeme geldiğini belirterek, "Türkiye ile aramızdaki işbirliği tüm alanlarda gelişecektir" dedi.