Bugün de yağış devam ediyor

Bugün Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz kıyıları dışında tüm bölgelerimizin aralıklarla yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Doğu Akdeniz, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları ile Karabük, Kastamonu, Ağrı, Bingöl ve Muş çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Hava sıcaklığı iç ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacak, batı bölgelerde 1 ila 3 derece artacak.

08 Nisan 2010 Perşembe, 06:37
Abone Ol google-news

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara'nın batısı, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz kıyıları dışında tüm bölgeler aralıklarla yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Doğu Akdeniz (Adana, Hatay, K.Maraş ve Osmaniye), Batı ve Orta Karadeniz kıyıları ile Karabük, Kastamonu, Ağrı, Bingöl ve Muş çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Hava sıcaklığı iç ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacak, batı bölgelerde 1 ila 3 derece artacak. Rüzgar ise kuzey ve kuzeybatı, güneydoğu kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden orta, kuzeybatı ile güneydoğu bölgelerde yer yer kuvvetlice esecek.
 

Kuvvetli yağış uyarısı

Yağışların; Doğu Akdeniz (Adana, Hatay, K.Maraş ve Osmaniye), Batı ve Orta Karadeniz kıyıları ile Karabük, Kastamonu, Ağrı, Bingöl ve Muş çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin edildiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (sel, su baskını, taşkın vb.) karşı ilgililerin ve yurttaşların tedbirli ve dikkatli olmaları gerekiyor.
 

Toz taşınımı uyarısı

Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme, çamur şeklinde yağış vb.) karşı ilgililerin ve yurttaşların  tedbirli ve dikkatli olmaları gerekiyor.

 

Meteorolojik uyarı

Doğu Akdeniz, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları ile Karabük, Kastamonu ve Doğu Anadolu Bölgesi'nin bazı illerinde kuvvetli ve gök gürültülü sağanak bekleniyor. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan meteorolojik uyarıda, Doğu Akdeniz (Adana, Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye), Batı ve Orta Karadeniz kıyıları ile Karabük, Kastamonu, Ağrı, Bingöl ve Muş çevrelerinde akşam saatlerine kadar sürecek kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiği bildirildi. Uyarıda, ani sel, su baskını, yıldırım gibi muhtemel risklere karşı yurttaşların ve ilgililerin dikkatli olmaları istendi.

 

Bolu Dağı'nda yoğun sis ve sağanak

D-100 kara yolunun Bolu Dağı kesiminde özellikle Karanlıkdere ve Seymenler mevkilerinde etkili olan sis ve sağanak nedeniyle görüş mesafesi 5 metreye kadar düştü.
Bolu Dağı'nda trafik ekipleri, sürücüleri araçlarından yaptıkları anonslarla dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.
 

Meteorolojiden zirai don uyarısı

Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altında olan Türkiye'de gelecek üç gün boyunca don olayı bekleniyor. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan uyarıya göre, bu gece, Marmara'nın güneydoğusu, Ege'nin doğusu, Akdeniz'in kuzeybatı ve kuzeydoğusu, Batı Karadeniz'in iç yüksek kesimleri, İç Anadolu ve Doğu Anadolu'nun yüksek kesimlerinde hafif, yer yer orta kuvvette don yaşanacağı tahmin ediliyor.

Yarın gece, Marmara'nın güneydoğusu, Ege'nin doğusu, Akdeniz'in kuzeybatı ve kuzeydoğusu, İç Anadolu, Karadeniz'in iç yüksek kesimleri ve Doğu Anadolu'nun yüksek kesimlerinde hafif, yer yer orta kuvvette, 10-11 Nisan gecesi ise Ege'nin kuzeydoğusu, Karadeniz'in iç yüksek kesimleri, İç Anadolu ve Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğu yüksek kesimlerinde hafif, yer yer orta kuvvette don olayı bekleniyor.

Tarımsal faaliyetin olduğu bu bölgelerde, çiçeklenme ve meyve bağlama dönemindeki badem, kayısı, erik, fındık, kiraz, elma gibi meyve, sebze ve fide üreticileriyle serada üretim yapan yetiştiricilerin gerekli tedbirleri almaları, yörelerindeki don durumu hakkında daha detaylı bilgi almak için en yakın meteoroloji müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.
 

Manavgat'ta hortum

Antalya'nın Manavgat ilçesindeki hortumda, Manavgat Belediyesi Üretici Pazarı'nın çatısı uçtu, bazı araçlarda maddi hasar oluştu. Alınan bilgiye göre, ilçe merkezinde bulunan Manavgat Belediyesi Üretici Pazarı'nın olduğu bölgede kısa süreli hortum oluştu. Hortumun etkisiyle pazar yerinin üzerini kapatan çatının bir kısmı yerinden sökülerek pazarın yanında bulunan alanda park halindeki araçların üzerine düştü.

Çatıdan uçan parçaların çarpmasıyla 4 aracın camları kırılırken, esnaf ve yoldan geçen yurttaşlar kısa süreli panik yaşadı. Hortumun ardından Manavgat Belediyesi itfaiye ekipleri de çatıdan düşme riski bulunan bölümleri söktü. Belediye ekipleri, hortumun ardından oluşan molozu da temizledi.