Buldan: YSK'ye öyle güçlü bir cevap verelim ki...

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında konuştu. Buldan, "Asıl gerekçeli kararı İstanbul halkı 23 Haziran'da yazacak. YSK'nın 250 sayfalık hukuksuzluğuna karşı öyle bir güçlü cevap verelim ki aradaki fark tam 250 bin olsun" dedi.

28 Mayıs 2019 Salı, 13:04
Abone Ol google-news

Buldan'ın konuşmasından öne çıkan kısımlar şu şekilde:

AÇLIK GREVLERİNİN SONLANMASI

Açlık grevleri ve ölüm oruçları Sayın Öcalan'ın çağrısıyla sona ermiştir. Bu mücadele, barışa, demokrasiye ve tüm Türkiye halklarına kazandıracaktır. Halklar da şunu iyi beilmelidir, direnmek yaşamaktır, yaşamak da direnmektir.

200 gün boyunca tecrit hukuksuzluğunu tüm dünyaya teşhir eden Leyla Güven başta olmak üzere, açlık grevini gerçekleştiren bütün yoldaşlarımızı sevgiyle kucaklıyoruz. Anneler, sizler beyaz tülbentlerinizle barışın, adaletin bayrağını dalgalandırdınız. Her birinizin önünde saygıyla eğiliyor, o koca yüreklerinizden öpüyorum. Tecridin kalkması için dayanışma içerisinde olan tüm dostlarımıza da teşekkür ediyoruz. Milletvekillerimize, tüm yöneticilerimize ve parti çalışanlarımıza da yoğun emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Açlık grevleri, hukuksuzluğa ve adaletsizliğe bir itirazdı. Bu karanlık sürecin böyle devam ettirilemeyeceğini herkes göstermiştir. 4 yıl aradan sonra Sayın Öcalan'la avukat görüşünün yapılması sevindiricidir ve bu bir haktır. Çözüm sürecinin sonlandırılması ile ülke savaştan darbe sürecine, ekonomik krize varana kadar çok kötü süreçlerden geçmeye başladı. Oysa çözüm sürecinde annelerimiz ağlamıyor, gencecik fidanlar toprağa düşümüyordu. Barışa çok yaklaşmıştık çözüm sürecinde ancak bu sürecin sonlandırılması ülkeye 4 yıl kaybettirdi.

Tüm sorunların çözümü ancak toplumsal uzlaşı ve domkratik siyasetle mümkündür, hükümet de farkındadır. Ya Kürt sorunu, demokratik halklar sorunu çözülecek ya da iktidar çözülecek. HDP olarak demokratik siyasette ve barış çizgisinde ısrar edeceğimizi bir kez daha belirtmek isteriz. Cumhuriyet demokratikleşene kadar bu mücadele bayrağını asla yere düşürmeyeceğiz.

Asıl gerekçeli kararı İstanbul halkı 23 Haziran'da yazacak. YSK'nın 250 sayfalık hukuksuzluğuna karşı öyle bir güçlü cevap verelim ki aradaki fark tam 250 bin olsun.

İstanbul seçimleri bizim için Hırsızlığa karşı halk iradesinin galip geleceği bir seçim olacaktır İstanbul seçimi.

Bizim belediyelerimize karşı her türlü hukuk dışı yöntemlere başvurdular ve hala devam ediyorlar. Buna asla izin vermeyeceğiz. Gerekirse halkımızla birlikte belediye önünde irade nöbeti tutarız o iradeyi size teslim etmeyiz. Çalınan oylarımızın da gasp edilen belediyelerimizin de hakkını 23 Haziran'da soracağız. 23 Haziran seçimi bizim için aynı zamanda Şırnak, Muş, Bitlis, Bağlar seçimidir. Gasp edilen altı belediyemizin seçimidir.

Faşist devlet politikasının son örneği Halfeti'de görülmüştür. "İşkenceye sıfır tolerans" diyen AKP'nin icraatlarıdır bunlar. Buradan hükümeti uyarıyoruz; Halfeti'den elinizi çekin, işkenceciler hakkında derhal gereğini yapın, görevlileri alın.

Selahattin Demirtaş'lar, Figen Yüksekdağ'ların, Sebahat Tuncel'ler cezaevindeyken, katillerin dışarıda gezmesi kabul edilemez. Hizbullahçıları tahliye eden yargı Veli Encü'yü tutukladılar. Ferhat Encü 3 yıldır rehin olarak tutuluyor. Adaleti yok edenler unutmasın, adalet ölürse insanlık da ölür. Nerede sizin adaletiniz, hukukunuz? O adalet herkese lazım olacak Sayın Erdoğan, size de bir gün lazım olacak unutmayın.