'Bundan sonra Bodrum, Çeşme'ye değil buraya geleceğiz'

Tunceli’de köylerinden yarım asır önce göç edip, Avrupa, ABD ve İstanbul'da yaşamaya başlayan 57 kişi kurdukları derneklerde bir araya gelerek geri dönmek için ilk adımı attı. Ayrıldıkları köyün yakınlarında modern bir köy kurmak için arazi satın alan 57 kişiye ev yapmaları için tapuları verildi.

12 Eylül 2018 Çarşamba, 11:48
Abone Ol google-news

Pülümür ilçesine bağlı Kayırlar ve Sarıbudak köylerinden çeşitli nedenlerle 1950 ve 60'lı yıllarda göç eden vatandaşların bir bölümü Avrupa ve Amerika gibi ülkelere giderken bir bölümü de Türkiye’de İstanbul başta olmak üzere farklı kentlerde yaşamaya başladı. Bir süre sonra kurulan Pülümür Kayırlar ve Sarıbudak Köyü Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Kültür ve Kalkındırma Derneği vasıtasıyla bir araya gelen her iki köy sakinleri, memleketlerine dönmeye karar verdi.

Köylerinin ilçeye uzak oluşu, altyapı ve ulaşım sorunlarının çok külfetli olacağını düşünen vatandaşlar, kaymakamlık ve belediyenin de desteğiyle Pülümür ilçe merkezine yakın bir yerde 60 dönümlük arazi satın alarak parselasyon işlemlerini tamamladı. İşlemin ardından tapularını da alan 57 kişi ev yapmayı planladıkların araziye giderek incelemede bulundu.

<haber-dikey:1071114>

"MODERN BİR KÖY KURMAK İSTİYORUZ"

Yıllar sonra memleketlerine geri dönmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Dernek Başkanı Ali Rıza Belek, “Yaklaşık 40 yıl önce doğduğumuz topraklardan çeşitli nedenlerden dolayı göç etmek zorunda kaldık. Ama gönlümüz hep doğduğumuz yerlerdeydi. Hep buranın özlemini çekiyorduk. Köylülerimizle bir araya geldik ve artık yeter dedik.

Madem ki eski köylerimizde bir ev kurma, tekrar eski haline getirme olanağımız yok o halde köyümüze en yakın yerde, Pülümür ilçemizin yakınında bir köy kuralım dedik. Burada 60 dönümlük bir arazi aldık. Toplamda 61 adet 600 metrekare civarında parselasyon çalışması yaptık.

57 köylümüze tapularını gururla, neşeyle dağıttık. Biz artık buraya yerleşmek istiyoruz. Bu topraklarda yaşamak istiyoruz. En geç bir, bir buçuk yıl içinde aldığımız arsalarda inşaat yaparak modern bir köy kurmak istiyoruz” dedi