Burdur'da korkutan deprem

Burdur dün gece saat 22.43'te 4.8 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. Deprem nedeniyle çok sayıda evde hasar meydana geldi, halk geceyi sokaklarda geçirdi.

24 Ağustos 2014 Pazar, 23:09
Abone Ol google-news

AFAD Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre merkez üssü Burdur Ağlasun İlçesi'nde saat 22.43'te 4.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Burdur, Antalya ve Isparta'da da hissedilen depremin yerin 7.6 kilometre derinliğinde meydana geldiği kaydedildi. Deprem merkez üssü olan Ağlasun İlçesi'nde şiddetli hissedildi. Bazı kerpiç evlerde hasar meydana geldi.  

Deprem nedeniyle paniğe kapılan vatandaşlar evlerinden dışarı çıktı. Bazı vatandaşlar sarsıntı nedeniyle kriz geçirdi. Ağlasun Devlet Hastanesi'ne baygınlık geçiren 5 kişinin götürülerek tedaviye alındığı kaydedildi.

VALİ: CAN KAYBI YOK

Burdur Valisi Hasan Kürklü yaptığı açıklamada depremde can ve mal kaybı olmadığını belirterek, "Panikleyen vatandaşlar hastaneye müracaat etti. Sıkıntılı bir durum yok. Yardım ekipleri ve diğer birimler görev başında. Bölgede durum incelemesi yapıyorlar" dedi.

7 ARTÇI SARSINTI KAYDEDİLDİ

Burdur'da merkez üssü Ağlasun olan 4.8 büyüklüğündeki depremin ardından yarım saat içerisinde 8 artçı deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi’nden yapılan açıklamaya göre 22.43’teki depremin ardından Büyüklüğü 2.2 ile 3.7 olan 8 artçı deprem daha meydana geldi.

"PEK ÇOK EVDE HASAR VAR"

Burdur Belediye Başkanı CHP'li Ali Orkun Ercengiz, 4.8 büyüklüğünde depremin meydana geldiği Ağlasun İlçesi'nde incelemelerde bulundu. Ağlasun Belediye Başkanı MHP'li Aydın Kaplan ile birlikte Bağlar Mahallesi'nde hasar gören kerpiç evleri inceleyen ve vatandaşlardan bilgi alan Başkan Ercengiz, "Ağlasun'da büyük bir deprem meydana geldi. Şu ana kadar 7 artçı sarsıntı kaydedildi. Pek çok evde hasar var. Ağlasun Devlet Hastanesi'nde deprem anında kriz geçiren 7 kişi tedaviye alındı. Köylerle irtibat kurmaya çalışıyoruz" dedi.

Depremin merkez üssünün Ağlasun olduğunu öğrendiği anda ilçeye hareket ettiğini kaydeden Başkan Ercengiz, "Çok şükür can kaybı yok. Sadece maddi hasar var. Büyük geçmiş olsun. Allah kimseye böyle acılar yaşatmasın" diye konuştu.

ISPARTA'DA KRİZ MERKEZİ OLUŞTURULDU  

Depremin hissedildiği Isparta'da ise Vali Yardımcısı İsmail Akman başkanlığında 112 Acil Çağrı Merkezi'nde kriz merkezi oluşturuldu. Deprem nedeniyle herhangi bir hasarın oluşmadığı Isparta'da bir kişi yaşadığı korku nedeniyle hastanede tedaviye alındı. Isparta'da pek çok vatandaş da evlerini terk ederek park ve boş alanlarda bekliyor.

YOL TRAFİĞE KAPANDI

Diğer yandan deprem nedeniyle tepelerden kopan kayaların yola yuvarlanması nedeniyle Isparta-Antalya karayolu Kazak Tüneli mevkiinde ulaşıma kapandı. Bölgede önlem alan trafik ekipleri yol güvenliğini sağlayarak araçları alternatif yollara yönlendirdi. Karayolları ekipleri yolu açmak için çalışma başlattı.