Büyükelçi Karlov suikastı sonrası CHP'den ilk açıklama

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a yönelik silahlı saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

19 Aralık 2016 Pazartesi, 23:12
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz Rusya'nı Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un silahlı suikast sonucu ölmesine ilişkin açıklama yaptı.

CHP'li Yılmaz açıklamasında, "Rus halkına başsağlığı diliyoruz. Diplomatik bir temsilcinin böyle bir terör eylemine hedef olması, hiçbir suretle bizim kabul edeceğimiz bir durum değildir. Elbette ev sahibi ülke olarak, Türkiye'nin de ülkesinde bulunan yabancı misyonları ve onun temsilcilerini koruma görevi vardır. Bu konunun da bir an önce olay nasıl oldu? Kim yaptı? Nasıl yapıldı? Bunun kısa sürede aydınlığa kavuşturulmasını temenni ederiz.Ancak Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin özellikle bozulmasına dönük bu eylemi yapanların kimler olabileceğini bilemiyoruz ama çok spekülatif bir şeye de girmek istemiyorum. Yalnız şu kadarını söyleyeyim, her kim bunu yaptıysa amacı Türkiye ile Rusya'yı karşı karşıya getirmek, Türkiye ile Rusya'nın çalışma ortamını zehirlemektir. Ben umuyorum ki Rusya bu olayı olabildiğince bir fevri çıkışla karşılamaz ve daha suhuletle bu olay araştırılır, kimin yaptığı, nasıl yaptığı, ortaya çıkar ve yapanın da yaptıranların da sorumluluğu en azında ortaya çıkmış olur." dedi.