Cami restorasyonunda sıvayla kapatılan bölümlerin altından 400 yıllık altın işlemeler çıktı

Antalya'nın bulunan 400 yıllık Tekeli Mehmet Paşa Camisi'nin restorasyon çalışmalarında, sıvaların altından el yapımı altın işlemeler, şadırvanın altından ise Roma dönemine ait mozaikler çıktı

16 Mayıs 2020 Cumartesi, 13:15
Abone Ol google-news

Antalya Kaleiçi'nde Tekeli Mehmet Paşa tarafından 1606-1616 yıllarında yaptırıldığı tahmin edilen Tekeli Mehmet Paşa Camisi'nde, 2018'de başlatılan kazı çalışmaları devam ediyor. Kubbelerinin papatyaya benzerliği dolayısıyla “taş papatya” diye de anılan camide yapılan kazılarda el yapımı altın işlemeler ortaya çıkarıldı.

Antalya Vakıflar Bölge Müdürü Hüseyin Coşar, camideki pek çok sanatsal unsurun sıva ve betonla kapatılmış olduğunu söyledi. Coşar şunları söyledi: 

"Restorasyon öncesi camide yaptığımız incelemede Evliya Çelebi'nin 'çok süslü ve ziynetli' ifadelerine pek anlam veremiyorduk. Ancak kazı yaptıkça sürprizlerle karşılaştık. Başka camilerde olmayan özellikleri, süslemeleri gördük. Restorasyona başlamadan önce iki çini alınlık kayıptı, restorasyon sonrası kadınlar mahfilinde bulunan iki alınlık maalesef zamanla sıvayla kapatılmış. Çok şükür deforme olmamış, korumaya aldık. Yine sıvayla kapatılmış kubbelerdeki çok güzel klasik döneme ait olduğu tahmin edilen süslemeleri ortaya çıkardık. Yakın zamanda barok stiliyle yapılan süslemeler var. Ahşaplarda müthiş özgün sanatsal süslemeler görüldü. Minberin külah kısmında çok özgün süslemeler ve altın varaklı işlemeler ortaya çıktı."

ROMA DÖNEMİNE AİT MOZAİK

Coşar, caminin avlusunda yapılan kazılarda da, büyük bir şadırvanın altında Roma dönemine ait mozaiklerin bulunduğunu söyledi.

Restorasyonla gün yüzüne çıkarılan eserlerin korunacağını ve sergileneceğini belirten Coşar, "Her kazıda bir sürprizle karşılaştık, yeni veri ortaya çıkardık. Boya ve sıva raspası sonucu ortaya çıkan süsleme ve tezyinatlar, mozaik süslemeler ve eserlerle cami müze işlevi de görecek. İnanıyorum ki çok büyük bir ziyaretçi akımı olacak" ifadesini kullandı.