"Can kaybı ve yaralanma olmadı"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da etkili olan sağanak yağışta can kaybı ve yaralanma olmadığını belirterek, gelen ihbarlara göre 190 ev ve iş yerinde su baskını yaşandığını bildirdi.

31 Ekim 2009 Cumartesi, 15:53
Abone Ol google-news

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, kenti etkisi altına alan sağanak yağış, Anadolu yakasında etkili oldu. Sultanbeyli Uzundere ve Kartal Bülbül Deresi taştı, E-5 kara yolu bir süre trafiğe kapandı. Alarma geçen Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), İtfaiye, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ve İSKİ ekipleri, su baskınlarına müdahale etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş da bir süre AKOM'un çalışmalarını yönetti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Topbaş, metre kareye 85 kilogram yağış düştüğünü belirtti.
Kadir Topbaş, şunları kaydetti:
''Dün başlayan, bugün de yoğunlaşan yağmurun etkisi altındayız. Yağış, daha çok Anadolu yakasında etkisini gösterdi. Kartal Cevizli'deki Bülbül Deresi ile Sultanbeyli Uzun Dere'de yağış etkili oldu. Bize gelen ihbarlara göre 190 ev ve iş yerinde su baskını yaşandı. Çok yoğun yağmasına rağmen ciddi bir problem yaşamadık. Ekipler çeşitli noktalarda tedbirlerini alıyor. Yarın öğleye kadar devam edeceği bilgisini aldık. Şu ana kadar can kaybı ve yaralanma olmadı, çok yoğun bir sel baskını da olmadı. Sultanbeyli'de etüt yapılan bir okulda su baskını olduğu ihbarı geldi. Bahçe duvarı yıkılarak biriken su tahliye edildi.''

Belediye olarak her türlü tedbiri aldıklarını ifade eden Topbaş, ''Ekipman olarak çok güçlüyüz. Gerektiğinde tüm İstanbul genelinde müdahale yapabiliriz. 100 araç ve 300 personel görev alıyor'' dedi.

Topbaş, meteorolojiden alınan bilgiler doğrultusunda yağmur hareketliliğinin takip edildiğini dile getirerek, yağmurun bastıracağı yerlerde ön çalışmalar yapıldığını aktardı.

E-5'te yağmur sularının tahliyesi için yapılan menfezlerin yetersiz kaldığını belirten Topbaş, menfezlerin yerlerinin tespit edildiğini ve bu menfezlerin genişletileceğini bildirdi.


Ayamama'daki yıkımlar

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, dere yataklarına yapılan binalarla ilgili çalışmalarını sürdürdüklerini ifade ederek, şunları kaydetti:
''Daha önce dere yataklarına yapılan yapılar var. Maalesef bu bir gerçek. Bunlar kendilerini biliyor. 'Yıllardır hiçbir şey olmadı' demek de mümkün değil. Yüzyılda bir defa olması, geri dönülmeyen olumsuzluklara sebebiyet veriyor. Bu durumlara karşı tedbirli olunmalı. Yönetim olarak tedbirimizi alıyoruz. Dere taşkın alanlarına yapılacak yapılarda hangi seviyeden sonra yaşam alanı olabileceği konusunda çalışma yapıyoruz. Oradaki taşkın seviyesi 50 santimetre, bir ya da iki metre ise bunlar dikkate alınacak. Bunun altındakilere izin verilmeyecek.''

Ayamama Deresi'ndeki bina sahiplerinin çoğunun yıkımları ve düzenlemeleri kendileri yaptıklarını aktaran Topbaş, ''Pazartesi günü yıkımlara devam edeceğiz. Bazı bina sahipleri toparlanmak ve kendileri yıkmak için süre istediler. Bu nedenle yıkımları Pazartesi gününe bıraktık'' dedi.

 

En yüksek yağış Çatalca'da

Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, kent genelinde son 48 saatte metre kareye 50 kilogramın üzerinde yağış düştüğünü, en yüksek yağışın metre kareye 107.8 kilogramla Çatalca'da görüldüğünü bildirdi.

Yıldırım, dün öğle saatlerinde etkili olmaya başlayan ve bugün etkisini artırarak sürdüren kuvvetli yağışın, bu gece de İstanbul'da etkili olmasının beklendiğini kaydetti.

Mustafa Yıldırım, ''İstanbul genelinde son 48 saatte metre kareye 50 kilogramın üzerinde yağış düştü. En yüksek yağış ise metre kareye 107.8 kilogramla Çatalca'da görüldü'' dedi.

İstanbul'un diğer ilçelerine düşen yağış miktarları hakkında da bilgi veren Yıldırım, şunları söyledi:
''Sabah saatlerine doğru yoğunlaşan yağışta, Kartal'da metre kareye 91.6, Şile'de 74.8, Samandıra'da 55, Sarıyer'de 40.8, Eminönü'de 50.2, Göztepe'de 42 ve Florya'da 29 kilogram yağış düştü. Sıcaklıklar mevsim normallerinin 8-10 derece altında seyrediyor. Yarın öğle saatlerine kadar Anadolu Yakası'nda yağışların kuvvetli olması bekleniyor. Hafta ortasından itibaren de lodosla birlikte sıcaklıklar tekrar artarak mevsim normallerine çıkacak.''

Yıldırım, rüzgarın şiddetinin Çatalca'da saatte 100 kilometreye ulaştığını ifade ederek, Batı Karadeniz ve Marmara'da poyraz fırtınasının devam ettiğini, rüzgarın yarın akşam saatlerinde etkisini kaybetmesinin beklendiğini kaydetti.