Çankaya'ya ikinci Cemevi

Çankaya Belediyesi, Dikmen Gökkuşağı Mahallesi'nde bulunan 4248 metrekarelik bir arsayı, Cem ve Kültürevi Merkezi yapılması amacıyla, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Alevi Bektaşi Federasyonu'na tahsis etti.

23 Ocak 2009 Cuma, 09:26
Abone Ol google-news

Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Alevi Bektaşi Federasyonu yöneticileri ile işbirliği protokolü imzalayarak, Ankara'da ikinci bir Cemevi Kültür Merkezi için arsa tahsisi yaptı.

Çankaya Belediyesi'nde gerçekleşen protokol töreninde konuşan Eryılmaz, Alevi-Bektaşi toplumunun laikliğin savunucusu, Çağdaş Atatürk Türkiyesi'nin temel taşı ve önemli bir teminatı olduğuna söyledi.

Eryılmaz, "İşbaşına geldiğimiz günden beri Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ile onur duyarak pek çok etkinlikte bir arada olduk. Alevi Bektaşi Federasyonu'nun değerli yöneticileri ile şimdi de derneğin 20. kuruluş yıldönümünde bir arada olmaktan, onların Ankara'ya kazandıracakları bir Cem ve Kültürevi için yer tahsis etmekten dolayı Çankayalılar adına mutluyum. Bugüne dek laikliğin yılmaz savunucusu olan Alevi-Bektaşi toplumuna hizmet etmek, Atatürk'ün Çağdaş Cumhuriyeti'ne hizmet anlamına gelmektedir. Geçtiğimiz yıl Cem Vakfı ile Türkiye'de bir ilk olarak gerçekleştirdiğimiz ve temelini Genel Başkanımız Sayın Deniz Baykal'ın attığı Cem ve Kültürevi'nin duvarları yükselirken, bir başka semtte ikincisinin temelini birlikte atmaktan onur duyacağım" şeklinde konuştu.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Fevzi Gümüş ise yaptığı konuşmada, derneğin 20 yıllık tarihinde önemli projelere imza attığına değinerek, "Bir Cem ve Kültürevi inşası ile dev bir adım daha atıyoruz. Bizim için önemli olan, bu tarihi adımı kuruluş yıllarımızdan beri her acımızda, sevincimizde yanımızda olan Çankaya Belediyesi ile atıyor olmamız. Tarihsel anlamda önem atfettiğimiz bu proje için yer tahsisinde gerekli hassasiyeti gösteren Başkan Eryılmaz ve tüm belediye çalışanlarına teşekkür ediyoruz," dedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız ise, "Gerçek belediyecilik yurttaşların inanç, kültür ve düşünsel anlamda ihtiyaçlarının da karşılanmasıdır. Bu anlamda gerçekleştirdiğiniz çalışmaları takdirle izliyoruz. İnşası bittiğinde hangi inançtan olursa olsun tüm yurttaşlarımızı kucaklayacak olan Cem ve Kültürevimizin kapısı herkese açık olacak" dedi.

Dikmen Gökkuşağı Mahallesi'nde bulunan 4248 metrekarelik arsanın tahsisi, Eryılmaz ve Gümüş tarafından Pir Sultan dostlarının tanıklığında imza altına alınarak gerçekleştirildi.