Çeçen liderin kayıp kedi ilanı alay konusu oldu

BBC'nin sosyal medyada çok paylaşılan mesajları derlediği BBC Trending programı, Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov'un kaybettiği kedisi için fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram'da ilan vermesi üzerine alay konusu olmasını haber yaptı.

27 Mayıs 2016 Cuma, 13:40
Abone Ol google-news

İlanın birçok bakımdan diğer kayıp kedi ilanlarından bir farkı yoktu ama kedisine kavuşmak isteyen herhangi biri değildi. Çeçenistan’ın otoriter lideri Ramazan Kadirov’du.

"Kedimiz 10 gün önce kayboldu. Çocuklara çok bağlı olduğu ve onlarla oynamayı sevdiği için kısa zamanda geri döner sandık… Ama artık cidden kaygı duyuyoruz. Belki mahallede birileriyle kalıyordur… Bilgi verebilecek olan varsa minnettar oluruz. Şimdiden teşekkürler."

Kadirov kedisinin fotoğrafını 1,8 milyon takipçisi olan Instagram hesabından paylaştı.

Paylaşım 30 bin kişi tarafından beğenildi.

İngiliz komedyen John Oliver, ABD’de yaptığı televizyon programı Last Week Today’de bu ilana alaylı bir şekilde yer verince, olayın boyutu değişti.

Oliver, bilgi sahibi olanların #FindKadyrovsCat (#KadirovunKedisiniBulun) etiketini kullanarak paylaşımda bulunabileceğini belirtince etiket 8 bin kez kullanıldı.

Kadirov’un Instagram’daki fotoğraflarıyla dalga geçen mesajların yanı sıra ilginç önermelerde bulunanlar da oldu.

Çek Cumhuriyeti’nden bir insan hakları örgütü bu fırsatı kullanarak aynı etiketle Çeçenistan’daki insan hakları sorunlarına dikkat çekti.