Cep telefonunu idrarla şarj ettiler

İngiltere'de bilim insanları, akıllı cep telefonunu insan idrarıyla şarj etmeyi başardı.

17 Temmuz 2013 Çarşamba, 11:29
Abone Ol google-news

İngiltere 'de Bristol Robotik Laboratuvarı'ndan araştırmacılar şarj sorununu idrarla çözdü. Araştırmacılar elektrikli telefon şarjını klorüd, sodyum ve potasyumun da aralarında bulunduğu bileşenlere tepki gösteren mikrobik hücre kümesi şarjladı.

DHA'nın haberine göre; Daily Mirror gazetesindeki habere göre, idrar ile şarj edilen akıllı telefon ile kısa bir telefon konuşması, kısa mesaj gönderimi ve internette gezinti yapılabildi. İngiliz Kraliyet Kimya Enstitüsü'nde rapor edilen araştırmada, canlı mikro-organizmaların kimyasal dönüşümü yoluyla organik cismi doğrudan elektriğe dönüştüren mikrobik yakıt hücrelerinin enerjiye çevrilebildiği açıklandı.

Bilim insanları, taşınabilen araçları tam olarak şarj etmenin yollarını ararken Batı İngiltere Üniversitesi'nden Dr. Ioannis Ieropoulos, elektrikli duşları, lambaları ve tıraş makinelerini şarj etmek için bile gelecekte 'akıllı tuvaletler' geliştirebileceğini söyledi. Batı İngiltere Üniversitesi ile Bristol Üniversitesi'nin ortaklaşa çalışması olan araştırmanın heyecan verici bir buluş olduğunu belirten Dr. Ieropoulos, Daily Mirror gazetesine "Tedarik etme açısından hiç tükenmeyecek bir ürün varsa o da insanların idrarıdır" diye konuştu.