'Cerrah da 2007'de Dink cinayetinde örgüt yok demişti'

CHP Parti Meclisi Üyesi Mesut Değer, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın da 2007 yılında TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nda Hrant Dink cinayetinin ardında "örgüt yok" dediğini anımsattı ve "2007'de örgüt yok deniliyorsa, bugün gelinen sonuçta odur" dedi.

20 Ocak 2012 Cuma, 08:41
Abone Ol google-news

Dönemin TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkan Vekili olan CHP'li Değer, Hrant Dink cinayetine ilişkin verilen mahkeme kararını değerlendirdi. Hrant Dink ile ilgili İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği kararın kamu vicdanını rahatsız ettiğini belirten Değer, şunları söyledi:
"Tartışılan tüm konulara katılmaktayım ve destek vermekteyim. 9 Şubat 2007 tarihinde TBMM İnsan Hakları Komisyonu olarak Hrant Dink olayı ile ilgili İstanbul'da bir dizi çalışma yaptık. O dönem ben İnsan Hakları Komisyon Başkan Vekili ve CHP Diyarbakır Milletvekiliydim. Hrant Dink ile ilgili o dönem İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah makam odasında komisyon olarak bir toplantı yaptık. Toplantıda sorularıma cevap vermeyen ve kaçamak cevap veren Cerrah ile aramızda çok sert bir tartışma geçti. Bu görüşme de davayla ilgili onun üzerinde sorduğum sorulara cevap vermediği gibi bu işin arkasında 'örgüt var mı?' sorumada, 'örgüt yok' demişti. Öğleden sonraki emniyet şube müdürleri ile yapılacak toplantıya da Cerrah katılmamıştı. O gün örgüt yok deniliyorsa, bu gün gelinen sonuçta odur. Faili meçhul örgütlerin üzerine gidilmelidir ki karanlıklar aydınlansın. Önemli olan tetiği çeken değil çektirenlerin yargılanması gerekir."

CHP'li Mesut Değer, mahkemenin bir kişiyle ilgili karar vermemesini değerlendirdi ve "Mahkeme kararında bir sanık için karar verilmemiştir. Acaba bu nedenle dava dosyasının Yargıtay'dan geri dönmesi için midir? (CMK 102 md göre 5 yıl) Buda sanıklara tahliye ye giden yol mudur" diye sordu.