CHP bildirgesi 22 Nisan'da

Seçim bildirgesinde anayasa, aile sigortası, YÖK, dokunulmazlıklar ve Kürtçe seçmeli ders yer alacak.

14 Nisan 2011 Perşembe, 06:31
Abone Ol google-news

Milletvekili adaylarını açıklayan CHP, seçim çalışmalarına hız veriyor. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, 81 ile giderek miting yapacak. CHP lideri 24 Nisanda Samsundan başlayacağı mitingleri 11 Haziranda İzmirde sonlandıracak. Aradaki süre boyunca Kılıçdaroğlu, sadece 1 Mayıs ve 19 Mayısta mitinglere ara verecek.

Milletvekili listeleri ile kamuoyunda tartışmalara yol açan CHP, seçim bildirgesi ve miting çalışmalarına başlayacak. 22 Nisanda açıklanacak seçim bildirgesinin temelini aile sigortası, bedelli askerlik vaadi ve yeni anayasanın oluşturması bekleniyor. Dokunulmazlıkların kaldırılması, harçlar ve YÖKün kaldırılması, Kürtçenin seçmeli ders olması, çiftçilere vergi kolaylıkları, emeklilerin beklediği intibak yasasının çıkarılması gibi birçok konunun seçim bildirgesinde açıklanması bekleniyor. Yeni anayasa çalışmalarını da sürdüren CHP, yeni anayasanın ilkelerini de mayıs ayında açıklayacak. Seçim bildirgesinde CHPnin daha önce açıkladığı aile sigortası, sivil toplum, gençlik ve Doğu ve Güneydoğu Kalkınma Programı raporlarından da alıntılar olacağı ifade edildi.

Kılıçdaroğlu, 81 ilde yapacağı mitinglerine Samsundan 24 Nisanda başlayacak. Son miting İzmirde 11 Haziranda gerçekleştirilecek. Kılıçdaroğlu, yaklaşık 50 gün boyunca ilden ile dolaşacak ve sadece 1 Mayıs ve 19 Mayıs törenleri için mitinglerine ara verecek. Kılıçdaroğlu; İstanbul, Ankara, İzmirde tek miting değil seçim bölgelerine göre miting düzenleyerek, toplamda 85 miting yapmış olacak. Kılıçdaroğlu, programında bir değişiklik olmazsa seçim dönemlerinde 81 ilde miting yapacak ilk lider olacak. Kılıçdaroğlunun İstanbul mitinglerinin 7, 22 Mayıs ve 4 Haziranda; Ankara mitinglerinin 14 Mayıs ve 10 Haziranda; İzmir mitinglerinin de 28 Mayıs ve 11 Haziranda yapılması planlanıyor.

Diyarbakır mitinginin 13 Mayısta, Van ve Iğdır mitinglerinin 23 Mayısta; Batman, Hakkâri ve Şırnak mitinglerinin de 27 Mayısta sabah, öğle ve akşamüzeri olmak üzere yapılacağı kaydedildi. CHPnin miting taslak programına göre Kılıçdaroğlunun memleketi Tuncelide de 5 Mayısta miting yapması öngörülüyor.

 

‘Ayağa kalkın’

Herkes için CHP sloganıyla seçim çalışmalarını yürütecek olan CHP mitinglerinde Kılıçdaroğlu, Özgür Türkiye için ayağa kalkın mesajı verecek. Seçim çalışmalarına da başlayan CHP, il ve ilçe teşkilatlarınaçalınmadık kapı bırakmayınmesajı verdi. Aile sigortası, çiftçi, konut, spor, sivil toplum, gençlik, eğitim, emekçi, emekli, sosyal devlet gibi birçok alanda parti yönetimi tarafından hazırlanan broşürler de 81 il teşkilatına gönderilmeye başlandı. Teşkilattan her seçmen kitlesine ayrı mesaj verilmesini de istendi. Bu kapsamda parti programı, parti söylemi, projeler ve seçmenle iletişim konusunda da parti içi eğitimlere hız verildi.

 

Sosyal medya \t\tkullanılacak

CHP yaklaşık 15 gündür TV ve radyolarda dönen reklamlarına da devam edecek. Reklamlarla 42 milyon kişiye ulaşılması hedefleniyor. Seçim sürecinde yerel medya da etkin kullanılacak. Her ilin stratejik noktalarına CHPnin ilanları asılacak.

Meydanlara ve toplu taşım araçlarına verilecek ilanlarda da milyonlarca kişiye ulaşılması hedefleniyor. Seçime yaklaştıkça 21 ulusal gazeteye ilanlar verilecek. 30 milyon kişinin kullandığı Facebook ve Twitter sosyal paylaşım sitelerinden Kılıçdaroğlu ve parti Genel Merkezinin yanı sıra her il ve ilçe teşkilatı adına da sayfa açıldı.