CHP kurultayında Aliağa'nın adı yok

İZMİR'in Aliağa İlçesi'ndeki eski belediye başkanı, 22'inci dönem milletvekili Hakkı Ülkü ve eski ilçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, 30 Mart yerel seçimlerinde başkan adaylarına tepki göstererek CHP'den istifa etti. Aynı zamanda kurultay delegesi olan Ülkü ve Oğuzhan istifa ettiği için, CHP'nin 5-6 Eylül tarihlerinde yapılacak olağanüstü kurultayında Aliağa'dan oy kullanacak hiçbir delege kalmadı.

22 Ağustos 2014 Cuma, 10:45
Abone Ol google-news

CHP'de Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından oluşan parti içi muhalefet üzerine Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurultay yapılacağını açıklamasıyla çalışmalar başladı. Bin 216 kurultay delegesi, 5-6 Eylül tarihlerinde Ankara'da sandığa gidecek. İzmir'i temsilen oy kullanacak delegelerin sayısı 65 olarak kaydedildi. Aliağa'dan ise CHP'nin kurultay delegesi olan Hakkı Ülkü ve Özlem Şan Oğuzhan, son yerel seçimler öncesi partilerinden istifa ettikleri için olağanüstü kurultayda oy kullanmayacak.

CHP'den istifa ettiği için kurultay üyeliği düşen ve yerel seçimlerde DSP'den Aliağa Belediye Başkan adayı olan Hakkı Ülkü, "CHP kurultay delegesiydim. Partiden istifa edip DSP'den Aliağa Belediye Başkan adayı olduğum için kurultay delegeliğim düştü. Ancak bu konuyu bana bildiren de olmadı. Kurultay üyeliğim düştüyse bu konuda haber verilmesi gerekirdi. Adım ise CHP Kurultay Üyesi olarak halen daha listelerde görünüyor. Ben kurultaya seyirci ya da gazeteci olarak katılabileceğim" diye konuştu.

Partide gelişen olayları sadece dışarıdan izlediğini dile getiren Ülkü, kurultay kararını doğru bulduğunu belirterek, CHP içindeki herhangi bir adayı desteklemediğini sözlerine ekledi.

İstifa ettiği partinin iç işleyişi hakkında bir yorumda bulunmak istemediğini söyleyen Aliağa eski İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan ise, "Özlemini duyduğumuz, Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi yeniden oluşturulursa ve karşımda ilkelerine bağlı bir CHP görürsem, eski partime geri dönmeyi düşünürüm. CHP'den istifa etmemin tek sebebi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu değildir" dedi.