CHP Sözcüsü Faik Öztrak: Bakandan istifa etmesini bekliyoruz

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP MYK gündemi hakkında açıklama yapıyor. Faik Öztrak, Ankara'daki tren faciasına ilişkin "Kazanın bir tek siyasi sorumlusu vardır. O da AKP Genel Başkanı'dır. Onun bu konularda kılını kıpırdatmayacağını biliyoruz. Ama en azından ulaştırma bakanından istifa etmesini bekliyoruz" dedi. Erdoğan'ın Kılıçdaroğlu'nu hedef alan sözlerine de yanıt veren Öztrak, "Bu açıkça tehdittir" ifadesini kullandı.

17 Aralık 2018 Pazartesi, 14:07
Abone Ol google-news

 Öztrak'ın açıklamalarından öne çıkan kısımlar şu şekilde:

Bugün, ekim ayı sanayi üretim rakamları açıklandı. Geçtiğimiz ay başlayan gerileme bu ay da devam ediyor. İmalat sanayiindeki daralma ise daha da derin. Bu ekonomide yaşanacak çok sert bir daralmanın işaretidir.

GENCİNE İSTİHDAM SAĞLAYAMAYAN BİR YÖNETİM

Eylül ayı işsizlik rakamları geçen yılın aynı ayına göre 1 puan artmış. Hep söylüyoruz, bu ülkenin en önemli üstünlüğü genç nüfusudur. Ailelerimizin umudu gençlerimiz arasındaki işsizlik çok daha vahim bir tabloyla artmış. Türkiye'de her 100 işsizden 29'u üniversite mezunu. Bu gençler ülkenin geleceği olarak okutuldu, yatırım yapıldı ama bu gençler şu anda işsiz. Gencine istihdam sağlayamayan bir yönetimle karşı karşıyayız.

İŞSİZLİK MİLLETİN CANINI YAKIYOR

Erdoğan işsizlik için, "bu mevsimlik bir meseledir" dedi. Geçmişte de enflasyonları böyle mevsimlere bağlarlardı. Son 7 aydır işsizlik sürekli artış eğiliminde. Keçiören'den saraya taşındıkları günden bu yana milletten koptular, ya da sorun yokmuş gibi yaparak sorunları atlatırız diye düşünüyorlar.

Onların işsizlik diye bir sorunu olmayabilir, ama işsizlik milletin canını yakıyor. Eğer ülkede işsizlik artıyorsa, dolar inse neye yarar, faiz düşse neye yarar?

Yaklaşık 6 milyon vatandaşımız işsiz. Bu işler aspirinle, pansuman tedavisiyle olmaz.

Bugün geldiğimiz noktada bu işlerin faturasını milletimiz ödüyor. Bugün bir tek sebebi var; İktidarın yanlış politikaları. Millet de bunun hesabını önüne gelen ilk sandıkta soracaktır.

Tarımda kendi kendine yeten bir ülkeyi ele muhtaç hale getirdiler. Türkiye'nin dış ticaret açığı büyüdükçe büyüdü. Biz hep uyardık. Bu ülkenin üretim tabanını eritiyorsunuz dedik, borç alan emir alır dedik. Ne oldu? ABD'nin başkanı ultimatomu verdi 24 saatte papazı oval ofise gönderdiler.
Bu ülkede tren devrilir, sebebi hava koşullarıdır. Madenciler can verir, derler ki bu madenciliğin fıtratında var.

9 tane vatandaşımız yaşamını yitirdi. Ankara'da gerçekleşen bu son kaza, 2018 yılında gerçekleşen 2. büyük kaza (demiryolları için.)

Çorlu'da yaşanan kazayla ilgili ciddi bir rapor yazmıştık. Kazanın hatalar ve ihmaller zinciri sebebiyle gerçekleştiğini açıkça ortaya koymuştuk.

Vakit geçirmeden önlemler alınmalı dedik. Saray ve sarayın bekçisinin oylarıyla bu önergemiz reddedildi. Çorlu'daki kazayla ilgili yargılama süreci hala başlamadı. Bu ölümlü tren kazalarındaki artış devlet demir yollarında bir şeyin ters gittiğini ortaya koyuyor.

Bunun adı bilinçli taksirle adam öldürmedir, kaza değil!

KAZANIN TEK BİR SORUMLUSU VAR

Tüm kazalara fıtrat anlayışıyla bakınca ne liyakat, ne teknoloji ne de istifa gibi çağdaş değerler kalıyor. Onlarca vatandaşımızın yitip gitmesine göz yumanlar bunun hesabını soranlara siyaset yapmayın diyor

Kazanın bir tek siyasi sorumlusu vardır. O da AKP Genel Başkanı'dır. Onun bu konularda kılını kıpırdatmayacağını biliyoruz. Ama en azından ulaştırma bakanından istifa etmesini bekliyoruz.

SARAY PROGRAMI DESEYDİNİZ!

2. 100 günlük eylem planını açıkladılar. Bu planda EYT yok, 3600 gösterge yok, çiftçi yok. Bol bol adrese teslim proje ilanı var.

5 yıllık cumhurbaşkanı programı var bi de. Bu program nereden çıktı? Buna 5 yıllık saray programı deseydiniz daha doğru olurdu.

ERDOĞAN'IN KILIÇDAROĞLU'NU HEDEF ALAN SÖZLERİNE YANIT VERDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Erdoğan'ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik "Gezi olaylarındaki gibi bir şeyler yapmaya tevessül edersen bilesin ki bu millet 15 Temmuz'da FETÖ'cülere ve uşaklarına nasıl bu meydanları dar ettiyse yine dar ederiz" açıklamasına da tepki gösterdi. Öztrak, "Bu açıkça bir tehdittir. Hiçbir şey demeden 'Allah akıl fikir versin' diyerek, geçmek var; ancak olmuyor. Anlaşılan, 3 bin 500 kilometre ötede Paris'te başlayan sokak gösterileri AK Parti Genel Başkanı'nın kimyasını bozmuş" dedi.