CHP'den '10 Ekim resmi tatil olsun' teklifi

CHP Erzincan milletvekili Erdoğan Özyalçın, 10 Ekim tarihinin ‘’Emek, Demokrasi ve Barış Şehitlerini Anma Günü” olarak ilan edilmesi için teklif verdi.

12 Ekim 2015 Pazartesi, 14:59
Abone Ol google-news

CHP Erzincan milletvekili Erdoğan Özyalçın, 10 Ekim tarihinin resmi tatil ilan edilerek, ”Emek, Demokrasi ve Barış Şehitlerini Anma Günü” olarak ilan edilmesini istedi.

Özyalçın TBMM’ye sunduğu yasa teklifinin gerekçesinde ”10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da Emek, Demokrasi ve Barış için bir araya gelen yurttaşlarımıza yönelik tarihin en kanlı terör saldırılarından biri yaşanmış ve çok sayıda yurttaşımız yaşamını yitirmiştir” dedi.

Sözcü'nün haberine göre, gerekçede şöyle denildi:

’Tarihe “Kanlı Cumartesi” olarak geçecek bu saldırının hedefinde, ülkede huzur, demokrasi, adalet isteyen milyonlar olduğu açıktır. Türkiye’yi derin kedere boğan bu saldırı ve katliamların yaralarını sarmak için, Cumhuriyet tarihimizin en karanlık ve en ağır saldırısının gerçekleştiği 10 Ekim tarihinde toplumda ulusal yas ilanı ve yaşananları unutturmamak, hayatını kaybeden tüm yurttaşlarımızı anmak adına tüm demokrasi, emek ve barış şehitlerimize şükran ifadesi olarak ‘Anma Günü’ düzenlenmesi amaçlanmıştır’’