CHP'den Başbakan'a acil servis tepkisi: Neyin kafasını yaşıyorsun

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Başbakan Binali Yıldırım’ın "Hastaneler o kadar şirin hale geldi ki insanlar artık acil servislere kız bakmaya gidiyor" sözlerine tepki göstererek, "Sizin için bu durum çok mu şirin, neyin kafasını yaşıyorsun" dedi.

14 Temmuz 2016 Perşembe, 12:32
Abone Ol google-newsCHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Başbakan Binali Yıldırım'ın yaptığı açıklamaya tepki göstererek, şunları söyledi:

“Sağlıkta dönüşüm sistemiyle sağlık çalışanlarına özellikle acil servislerde şiddetin arttığı, çalışma yükünün arttığı, aile bütçelerinde sağlık harcamalarının ağırlaştığı ortadayken insanların canını kurtarmak için başvurduğu acil servisleri ‘kız bakma yeri’ olarak nitelendiren bu ülkenin başbakanını kınıyorum. Bana da İzmir’de boğazına kılçık batan bir hastasını önce Çiğli Devlet Hastanesi’ne götüren ve büyük bir sorumsuzlukla karşılaşan arkadaşım yaşadıklarını anlatmıştı. Seçim malzemesi yapılarak eksiklerle açılan yeni hastanenin acili yeterli olmadığı için 'Ege Üniversitesi Hastanesi'ne gidin' deniliyor. Hasta orada da nefes almakta zorlanmasına rağmen bir saate yakın kulak burun boğaz hekiminin gelmesi için bekletiliyor. Doktor gelmeyince hasta sedyeye konulmadan hastanenin uzun koridorlarında yürütülerek doktorun bulunduğu polikliniğe götürülüyor ve uzun bir sürecin sonunda acil hastaya müdahale gerçekleşiyor. Buna benzer pek çok olay yaşanıyor bu ülkenin dört bir tarafında her gün, her dakika… Bunun nedeninin eksik personel, şov yapılan gösterişli hastanelerin eksikliği olduğu çok açık. Durum sayın başbakanını ifade ettiği gibi gerçekten çok şirin değil mi? Binali Yıldırım başka bir ülkede mi yaşıyor, insanların ölümden döndüğü buna benzer pek çok olaydan bugüne kadar hiç mi haberi yok."

BAKANLIĞIN KAMU SPOTUNUN AMACI NE?

Başbakan Binali Yıldırım’ın sözlerinin acil servislerin gerçek amaçları için kullanılmasının önünü de kesen bir açıklama olduğunu öne süren Çam, “Sayın Yıldırım acil servise gelen hastaların yüzde 40’ının acil olmadığını kamu spotlarıyla açıklayan Sağlık Bakanlığı ile irtibatını mı kesti? Olmadı o kamu spotuna da ‘haydi kız bakmaya’ cümlesini ekletsin" dedi.