CHP'den greve destek

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Ankara İl Başkanı Ali Yıldızlı ve bir grup partili, açlık grevi yapan öğretmen adaylarını ziyaret ederek destek verdi.

07 Ağustos 2009 Cuma, 11:12
Abone Ol google-news

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Ankara İl Başkanı Ali Yıldızlı ve beraberindekiler atamaları yapılmadığı için Abdi İpekçi Parkı'nda açlık grevine başlayan öğretmen adaylarının sorunlarını dinledi.

Tekin Bingöl, öğretmen adaylarının ''bıçak kemiğe dayandığı'' için açlık grevine başladıklarını belirterek, ''hükümetin eğitim politikasındaki çarpıklıklar nedeniyle binlerce üniversite mezunu gencin mağdur olduğunu'' savundu.

Türkiye'de 160 bin öğretmen açığı bulunduğunun uzmanlar tarafından ifade edildiğini, buna rağmen öğretmen atamalarına KPSS ön şartı konulduğunu anlatan Bingöl, ''Bu kadar açık varken KPSS şartı koşmak atama bekleyenleri ayrımcılığa tabi tutmaktır. CHP olarak öğretmen atamalarında KPSS'nin uygulanmaması gerektiğini savunuyoruz'' diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın değişik statülerde öğretmen ataması yaptığını ve öğretmenler arasında ''kadrolu, sözleşmeli, A kadro, B kadro'' ayrımına yol açtığını iddia eden Bingöl, öğretmenler arasındaki statü ayrımına son vererek, bütün öğretmenlerin kadrolu atanması gerektiğini söyledi.

Bingöl, atamalardaki farklı baraj puanı uygulamasını da eleştirerek, bunun mantıksız olduğunu savundu.