CHP'den Kaz Dağları için araştırma önerisi

CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan plansız ve çarpık sanayileşme sonucu Kaz Dağları'nın ciddi tehdit altında olduğunu belirterek Kaz Dağları'nda yaşanan çevresel sorunların ivedilikle çözümü için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

15 Ağustos 2011 Pazartesi, 14:15
Abone Ol google-news

Meclis Başkanlığı'na sunulan Araştırma Önergesinde Kaz Dağları'nın bölgedeki 2 milyon insanın temiz, güvenilir ve sürekli su kaynağı olduğu kaydedildi. Kaz Dağları'nın aynı zamanda gelecek kuşaklara devredilmesi gereken tarih ve mitoloji alanı olduğu belirtilen önergede şöyle denildi:

"Dünyanın en çok korunması gereken sayılı birkaç bölgesinden biri olan Kaz Dağları'nın doğal bitki örtüsü, suyu, havası, yer altı ve yer üstü zenginlikleri ciddi tehdit altındadır. Bölgede bir çok uluslar arası firma başta altın ve gümüş olmak üzere maden arama ve işletme ruhsatı almış ve almaya devam etmektedir. Kaz Dağları'nda altın madeni işletmeciliğinin başlaması durumunda 2,5 milyar ton kayaç ve toprak işlenecek yaklaşık 400 bin ton siyanür kullanılacak. Bölgede çevre duyarlılığından yoksun plansız ve çarpık bir sanayileşme sürecinin bu şekilde devam etmesi durumunda tarım yapılacak toprak kalmayacak sular içme ve kullanma suyu olarak kullanılamayacaktır. Dünyanın cennet köşesi olan bölge yıllar içinde yaşanılamayan, üretilemeyen bir bölge halini alacaktır."

Önergede plansız sanayileşme sonucu Kaz Dağları'nın, ormanları, bitki örtüsü, havası, suyu, toprağı ve bölgede yaşayan yöre halkının ciddi tehdit altında olduğu vurgulanarak alınması gereken önlemlerin tespiti için Meclis Araştırması açılması istendi.