CHP'den Sürgü raporu

CHP milletvekilleri Veli Ağbaba, Müslim Sarı, Kazım Kurt ve Hüseyin Aygün, Malatya'nın Sürgü beldesinde Alevi ailenin saldırıya uğramasıyla ilgili rapor hazırladı.

02 Ağustos 2012 Perşembe, 13:33
Abone Ol google-news

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada, Sürgü beldesinde yaşananlara ilişkin CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı, Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt ve Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ile rapor hazırladıklarını belirtti.

Açıklamada, aileyi ziyaret eden CHP milletvekilleri Ağbaba, Sarı, Kurt ve Aygün tarafından hazırlanan rapora da yer verildi. Raporun hazırlanışında taraflarla yüz yüze görüşüldüğü ve belde sakinlerinin tanıklıklarına başvurulduğu belirtildi.

Milletvekillerinin tespitlerine ve çözüm önerilerine de yer verilen raporda, olayın ''bir nefret suçu ve cana kast eylemi'' olduğu belirtildi.

Davulcu Mustafa Evşi ve Evli ailesi arasında çıkan tartışmanın kısa sürede toplumsal bir noktaya çevrildiği belirtilen raporda, ''Olayın ortaya çıkışından sorasındaki yaşananlar, örgütlü ve amaçlı bir faaliyet yürütüldüğünü göstermektedir'' denildi.

Olayın güvenlik güçleri ve idareciler tarafından yeterince ciddiye alınmadığı, yeterli güvenlik önlemi alınmadığı, bu nedenle olayların büyüdüğü belirtilen açıklamada, yaklaşık 300 kişilik grubun Evli ailesinin evine saldırdığı ve sadece 22 askerin burada olduğunun tespit edildiği ifade edildi.

Ailenin halen rutin hayatını sürdüremediği ve kapının önünde jandarma beklediği belirtilen raporda, davulcu Mustafa Evşi'nin olaya dair anlatımlarındaki çelişkilerin dikkat çekecek boyutta olduğuna dikkat çekildi.

Çözüm önerilerinin de sıralandığı raporda, ''Soruşturma, nefret suçu bağlamında ele alınarak sürdürülmelidir. Ailenin can ve mal güvenliği sağlanmalı ve bunun için gerekli tedbirler alınmalıdır. Adli ve idari soruşturma açılmalı ve olayın aydınlatılması için gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Olayın faillerinin yargı karşısına çıkarılması sağlanmalıdır. Ailenin uğradığı zarar devlet tarafından karşılanmalı ve başta çocuklar olmak üzere aile bireylerine psikolojik destek sunulmalıdır. Evli ailesinin rutin hayatını sürdürebilmesi için gerekli önlemler alınmalıdır. Yaşanan olay, sosyal, siyasal ve ekonomik açıdan araştırılmalı ve bu tarz olayların yaşanmaması için alınacak tedbirler belirlenmelidir ve önleyici tedbirler kısa sürede uygulamaya konulmalıdır. Siyasiler nefret söylemi üretmemeli ve ayrıştırıcı politikalardan uzak durmalıdır. Alevilere yönelik ayrımcı dil derhal terk edilmelidir'' denildi.

Sürgü beldesinde Evli ailesinin saldırıya uğradığı olayla ilgili Ramazan davulcusu Mustafa Evşi, Doğanşehir'de çıkarıldığı mahkemece tutuklanmış, olay sırasında ailenin evini taşladıkları şüphesiyle ifadeleri alınan 23 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.