CHP’li Budak iddianameyi sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Cumhuriyet’in yazar ve yöneticilerinin 109 gündür özgürlüklerinden yoksun olmasına karşın iddianame hazırlanmamasını TBMM gündemine taşıdı.

14 Şubat 2017 Salı, 20:05
Abone Ol google-news
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, gazetemiz Cumhuriyet'in yazar ve yöneticileri Akın Atalay, Murat Sabuncu, Kadri Gürsel,  Güray Öz, Hakan Kara, Turhan Günay, Musa Kart, Önder Çelik, Bülent Utku, M. Kemal Güngör’ün 102 gündür özgürlüklerinden yoksun olmalarına, gazetemiz muhabiri Ahmet Şık’ın  47  tutuklu  olmasına karşın iddianamenin hazırlanmamasını TBMM gündemine taşıdı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Budak, Cumhuriyet yazar ve yöneticileri ile  birçok gazetecinin ayladır iddianameleri hazırlanmadan cezaevinde  tutulduğunu anımsattı. 
 
Hukukta Tanzanya, İran ve Madagaskar’ın gerisindeyiz 
 
Türkiye’nin hukukun üstünlüğü endeksinde 2 yılda 40 basamak gerileyerek 113 ülke arasında 99’uncu sıraya düştüğüne dikkat çeken Budak, “Türkiye, Tanzanya, İran, Madagaskar gibi ülkelerin gerisinde kalmış durumdadır. Mahkemelerin hukuku zorlayan iş ve işlemleriyle ilgili gerekli denetim süreçlerinin işletilmemesi, insanları mağdur edecek yeni keyfiliklerin ve hukuksuzlukların önünü açacak, Türkiye’nin hukukun üstünlüğü sıralamasında sonunculuğa düşmesine neden olacaktır” ifadelerini kullandı. 
 
Budak Bakan Bozdağ’a şu soruları yöneltti: 
 
1-Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticileri hakkında;  100 günü aşkın bir süredir tutuklu
bulunmalarına karşın iddianamenin ortaya konulamamasının gerekçesi nedir? Hala delil mi aranmaktadır? 
 
2-Son 10 yıllık dönemde iddianame hazırlanmadan tutuklu kalınan en fazla süre nedir? Bu rekor hangi davada kırılmıştır? Yeni bir hukuksuzluk rekoru kırılmamasının önüne geçilecek midir?
 
3-Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticileri ile diğer gazetecilerin, haklarında işlem yürüten savcı ve hakimlerle ilgili şikayetleri olmuş mudur? Kaç şikayet yapılmıştır? Bu şikayetlerle ilgili hangi işlemler yürütülmüş, ne sonuç çıkmıştır? Hukuka aykırı işlemleri nedeniyle yaptırımla karşılaşan hakim ya da savcı olmuş mudur?
 
4-Türkiye’nin hukukun üstünlüğü endeksinde 2 yılda 40 basamak birden gerileyerek 99’unculuğa düşmesine yol açan nedenlerle ilgili bir çalışma yürütülmüş müdür? Bakanlığınız hangi sonuçlara ulaşmıştır? Hükümetiniz, bu gerilemeyi sorun olarak görmekte midir?  Şüpheli konumundaki gazetecilerin, uzun süre özgürlüklerinden mahrum bırakılması gibi uygulamaların, bu sonuçta etkisi var mıdır? Hatalardan ne zaman ders çıkarılacaktır?