CHP'li Koç'tan hükümete: Bu işin siyasi patronu nerede, senin içinde mi yoksa?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili, "Bu işin siyasi patronu nerede? Sen ne uğraşıyorsun Kaynaşlı’daki polisle, esnafla? Bu işin başındaki beyini bulsana. Çok mu yakın sana beyin? Senin içinde mi yoksa beyin? Onun için mi korkuyorsun?" dedi.

08 Aralık 2016 Perşembe, 12:53
Abone Ol google-news

Haluk Koç, Parti Meclis üyesi Canan Kaftancıoğlu, Muğla Milletvekili Suha Aldan, İzmir Milletvekili Murat Bakan, Çorum Milletvekili Tufan Köse ile birlikte sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve esnafla görüşmek için geldiği Düzce'de partisinin il başkanlığında açıklama yaptı. Türkiye'de hayatın her alanında sıkıntı olduğunu ifade eden Koç, "Ekonomi aynı durumda. Türkiye üretemez hale geldi. 'Şu kadar dolar boz seni bedava tıraş edeyim.' Bunlarla ekonomi düzelmez" dedi.

Türkiye'nin 15 Temmuz’da sıkıntılı bir gün yaşadığını belirten Koç, şöyle konuştu:

"Bir komisyon araştırıyor. Ne oldu bitti bilmek zorundayız. Bu işin arkasında ne var? Bu yolun taşları nasıl döşendi? Bu yolun taşlarında kimler var? Bunları sormayacak mıyız? 'CHP FETÖ'cü.' Başka? 'Bu kış çok soğuk geçecek, sorumlusu CHP.' Köy okulunda ki öğretmen FETÖ'cü, muhtar FETÖ'cü. Bu işin siyasi patronu nerede? İnsan bir aidiyet hissedebilir. Buna bir şey demem. Ama organize olup bir kurulu devlet nizamını, Anayasa’yı ihlal etmek suçtur. Bunun sorumluları nerede? Sen ne uğraşıyorsun Kaynaşlı’da ki polisle, esnafla ne uğraşıyorsun? Bu işin başında ki beyini bulsana. Çok mu yakın sana beyin? Senin içinde mi yoksa beyin? Onun için mi korkuyorsun? Bunun için mi bas bas bağırıyorsun. Gazeten elinde, televizyonun elinde, senaryoları yaz, elbiseleri dik. İnsanları toplumum önüne çıkar, 'şucu, bucu' diye. Sen neysin? Sen demedin mi 'Aynı menzile yürüyoruz' diye. Sen demedin mi 'Aynı yağmurda ıslandık' diye. Genel Başkanımız grup toplantısında söyledi; Senin bu darbeden önceden haberin var mıydı? Biz de soruyoruz. Herkes soruyor. Senin bu darbeden haberin var mıydı? O Bunlar her yerde var. CHP'de var, orada, burada var. Bir tek AKP’de yok. Bunlar tertemiz. Sütle yıkanmışlar."

Türkiye'yi 3-5 kişinin siyasal hırslarına, kinlerine, beklentilerine teslim etmeyecek kadar güçlü bir gelenekten geldiklerini ifade eden Koç, Biz Kuvay-i Milliye’den geliyoruz. En zor şartlarda milletin umudunu kestiği bir dönemde bu ülkenin yokluk içindeki insanları başlarını dik tutmuş ve Mustafa Kemal önderliğinde bayraklarını koruyabilmişler, ırzlarını ve namuslarını koruyabilmişler. Onun için kolay değil. Biz kavga istemiyoruz. Benim yakama basar, benle beraber Türkiye’nin canını acıtırsan misli ile sana karşılık verecek siyasi güce sahibim. Bunu bil. Biz kavga istemiyoruz" dedi.