Cihaner tahliye edildi, karar dakikalarca ayakta alkışlandı

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in tahliyesine karar verdi. Cihaner'in tahliye kararının okunmasının ardından duruşma salonundan dakikalarca süren alkış sesleri yükseldi.

18 Haziran 2010 Cuma, 07:57
Abone Ol google-news

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in ''görevi kötüye kullanma, evrakta sahtecilik ve imar kirliliğine neden olmak'' suçlamasıyla yargılandığı davaya Yargıtay 11. Ceza Dairesinde devam edildi. Davanın bugünkü duruşması, izleyicilerin çok olması nedeniyle Yargıtay Konferans Salonu'nda yapıldı.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker, Cihaner'in Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ''Ergenekon terör örgütüne üye olmak'' suçlamasıyla yargılandığı dava ile ''görevi kötüye kullanmak'', ''evrakta sahtecilik'' ve ''imar kirliliğine neden olmak'' iddialarıyla Yargıtayda yargılandığı davanın birleştirilmesinin ardından duruşmaya verilen kısa aradan sonra ara kararı açıkladı. Ülker, her iki dava dosyasının birleştirilmesinin ardından, birleştirilen dosyanın incelendiğini açıkladı.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki davada tutuklanan İlhan Cihaner, Recep Gençoğlu, Nedim Ersan, Ersin Erkut, Murat Yıldız, Sabri Barkın İnce, Kıvılcım Üstel, Şenol Bozkurt, Şinasi Demir ve Orhan Esirgen hakkında ''isnat edilen suçlamaların tutuklama için tek başına yeterli olup olmayacağı gözetilmeden'' tutuklama kararı verildiğini belirten Daire Başkanı Ülker, ''dosyadaki hukuki bulgu ve belgeler gereği koşulları oluşmayan tutuklama kararının kaldırıldığını ve sanıkların koşulsuz tahliyelerine karar verildiğini'' açıkladı.

Daire Başkanı Ülker, tüm sanıkların derhal salıverilmeleri için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılmasına ve sanıklar hakkında adli kontrol uygulanmasına yer olmadığına hükmetti.

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, yargılama sürecinde Cihaner'in Erzurum'da yargılandığı dava dosyasının değişik aşamalarda istenmesine rağmen Yargıtay 11. Ceza Dairesine göndermeyen Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi sorumluları hakkında yasal gereğinin yapılması için Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

 

Duruşmadan notlar

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde görülen duruşmasına, katılım çok yoğundu. Daire Başkanı Ülker, Cihaner'in duruşma salonuna alınmasından önce, salonda bulunanlara "Cihaner salona girdiğinde alkışlanmaması" uyarısında bulundu. Uyarıyı dikkate alan Cihaner'in yakınları, Cihaner duruşma salonuna girdiğinde, desteklerini ayağa kalkarak gösterdiler. Duruşma salonuna sığmayan bir grup vatandaş da Yargıtay Binasının önünde, ellerinde Cihaner'e destek veren yazıların olduğu pankartlarla beklediler. Cihaner'in tahliye kararının verilmesiyle birlikte, duruşma salonunda ve dışında bulunanlar kararı uzun süre alkışladılar.

 

İlgili haber için tıklayınız:

Cihaner'in 4 aylık yargı krizi