Çin, özgür bir internet istiyor

Çin, ülkedeki internetle ilgili yönetim kurallarının uluslararası toplumda genel kabul gören uygulamalara uygun olduğunu bildirdi.

25 Ocak 2010 Pazartesi, 09:24
Abone Ol google-news

Çin Uluslararası Radyosu'nun haberine göre, Çin Devlet Konseyi basın ofisi sözcüsü, dün yaptığı konuşmada, Çin'deki internet kullanıcı sayısının 384 milyonu, internet sitesi sayısının 3 milyon 680 bini bulduğunu, internetin popülerlik oranının dünyadaki ortalamanın çok üstünde yer aldığını belirtti.

Çin'de, internette ifade özgürlüğü ve fikri mülkiyet haklarının yasalara göre korunduğuna dikkati çeken sözcü, "internet üzerinden devleti yıkma ve birliğini bozma, etnik gruplar arasında ayrım ve kin yaratma gibi bölücü faaliyetler ile pornografi, şiddet ve terör eylemlerini yaygınlaştırma girişimlerinin yasaklandığını" ifade etti.

Bu durumun internet özgürlüğünün kısıtlanması anlamına gelmediğini belirten sözcü, Çin'de internetin uluslararası toplumda genel kabul gören uygulamalara uygun olduğunu sözlerine ekledi.

Çin ile internet arama motoru Google arasında yaşanan sansür ve siber saldırı krizinin ardından ABD'nin de Çin'i internet özgürlüğü ile ilgili eleştirmesiyle iki ülke ilişkileri gerilmişti.

Çin, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın internet özgürlüğü ile ilgili açıklamalarından sonra, bunun gerçeklerle çeliştiğini savunmuş ve durumu "Çin-ABD ilişkilerine zarar verici" olarak değerlendirmişti.

Dünya kamuoyunun uluslararası konularda fikrini bildirebileceği bir platform olan "The worldpublicopinion.org" tarafından 2008 yılında Çin'de yapılan ve son bir hafta içerisinde güncellenen internet özgürlüğüyle ilgili ankette, Çinlilerin üçte ikisinin daha özgür bir internet istediği ortaya çıkmıştı.

Çin'deki ünlü blogcular da halkı "Online Çin Seddi"ni aşmak için alternatif yollar aramaya davet etmişti.