Cindoruk'tan Erdoğan değerlendirmesi

Demokrat Parti Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, "AKP iktidarının Anayasa referandumundaki asıl amacı, Başbakan Erdoğan'ın Türkiye'yi 'Ali kıran baş kesen' gibi yöneteceği bir ortamın oluşturulmasıdır, bunun sonu da diktatörlüktür" dedi.

10 Eylül 2010 Cuma, 08:52
Abone Ol google-news

Yazılı bir açıklama yapan Demokrat Parti Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, AKP'nin Anayasa değişikliği ile sakladığı bir gerçek niyeti olduğunu iddia ederek, "Başbakan Erdoğan, halktan diktatörlük yetkisi almak istiyor" ifadesini kullandı.

 

"Yargı AKP'nin güdümüne girecek"

"Soruyu net soralım" diyen Cindoruk, şöyle dedi:  "Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'yi 'Ali kıran baş kesen' gibi yönetebilmesinin yolunu açacak olan Anayasa değişikliğine evet mi, hayır mı? Bu Anayasa değişikliği, Anayasa Mahkemesi ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yeniden yapılandırılması için düzenlendi. Asıl amaç budur. Diğer maddeler, değişiklik paketini şirin göstermek için düşünülmüş olan, hiçbiri halkımıza somut bir yarar sağlamayacak sözde iyileştirmelerdir.

Bu Anayasa değişikliği kabul edilir de Anayasa Mahkemesi ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapıları değişirse, AKP çizgisinde oluşturulacak olan yeni yüksek yargı, tıpkı YÖK gibi, RTÜK gibi, TRT gibi AKP'nin güdüm ve denetimine girecektir. Böylece, hükümet ve Meclis çoğunluğundan sonra, bu iki gücü denetlemek ve hukukun üstünlüğünü sağlamakla görevli olan yargı da, bir kişinin, Recep Tayyip Erdoğan'ın ağzına bakar hale gelecektir. Bu ise hukuk devleti ve demokrasimizin sonu demek olur. Tek kişi yönetimi; yani diktatörlük! Recep Tayyip Erdoğan bu yetkiyi istiyor. Böylece, söz verdiği 'açılım'ı hiçbir engele takılmadan, gerekli tüm yasal düzenlemeleri yaparak, sürdürebilecektir."


"Yüce Divan'da yargılanma korkusundan kurtulacak" 

Erdoğan'ın, Anayasa paketi ile sakladığı gerçek niyeti olduğuna işaret eden Cindoruk, "Yüce Divan'da yargılanma korkusundan kurtulacaktır. Ülkeyi, kendisine karşı çıkabilecekleri 'bertaraf' ederek yönetebilecektir. Cumhuriyetin temel niteliklerini değiştirebilecektir. Niçin yapmasın? Siyaset tarzı ve siyasi misyonu bu değil mi? Bunu hiç saklamadı ki" diye konuştu.

Yurttaşlara da seslenen Cindoruk, "Şimdi söz senin. İstersen, referandumda 'hayır' oyu vererek, Cumhuriyetimizi, demokrasimizi ve ulusal bütünlüğümüzü koruyabilirsin. Cumhuriyetimiz, demokrasimiz ve Türkiye'miz için 'hayır'" dedi.