Cinsel ilişki yaşı düştü

Araştırmalar cinsel ilişkiye başlama yaşının giderek düştüğünü, buna bağlı olarak da ciddi sorunların yaşandığını gösteriyor.

27 Haziran 2009 Cumartesi, 08:15
Abone Ol google-news

Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği CETAD’ın hazırladığı 'Gençlik ve Cinsellik' toplantısında, gençlerin cinsel yaşamları ve sorunları ele alındı.

E-kolay'ın haberine göre, cinsel ilişki yaşının kadınlarda 19.5, erkeklerde ise 19 olduğunu belirten Prof. Dr. Selma Karabey, erken yaşta cinsel ilişkinin sosyal, ekonomik ve biyolojik sorunlara neden olduğunu söyledi. Yasaklamanın işe yaramayan bir yaklaşım olduğunu vurgulayan Sosyolog Nurcan Müftüoğlu ise gençlerin yanlış cinsel eğilimlere yönelmemesi için iletişimin önemine dikkat çekti.

Cinsel ilişki yaşı...

Ülkemizde her dört kişiden birinin genç olduğunu vurgulayan İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selma Karabey, erken yaşta cinsel ilişkinin giderek arttığını söyledi: "Türkiye’de cinsel ilişki yaşı batı ülkelerinden daha yüksek, bu da gençlerin cinsel sağlığı açısından olumlu bir durum. Ama veriler, dünyaya paralel olarak Türkiye’de de cinsel ilişkiye başlama yaşının giderek düştüğünü, evlilik yaşının ise yükseldiğini gösteriyor."

Hangi yaş doğru yaş?

Cinsel ilişkiye başlama yaşının ülkelere göre 12’den 19’a kadar değişebildiğini belirten Prof. Karabey, sosyal yapıya göre farklılık göstermekle birlikte ilk cinsel ilişki yaşının kadınlarda 19.5, erkeklerde ise 19 olduğunu söyledi. Eğitim, sosyo ekonomik düzey ve kültürel yapının etkili olduğunun altını çizen Karabey, ‘Cinsel ilişki hangi yaşta başlamalı’ sorusuna; “Cinsel yaşam ve cinsel ilişki sonuçlarını kaldırabilir hale geldiği yaş hangisi ise bir insan için en uygun cinsel ilişki yaşı odur. Yani yeterli cinsel eğitim almış, bilinçlenmiş, bedensel gelişimini büyük oranda tamamlamış ve güvenli cinsellik bilince ulaşmış, yani hem kendisini hem de partnerini koruyabiliyorsa, o zaman cinsellik için uygun yaştadır” diye cevap verdi.
 

Hazır olmadan yaşamayın

Prof. Karabey’e göre her cinsel davranışın ve her cinsel kararın belli bir sonucu ve bedeli var. Öyle ki her 20 gençten birinde cinsel yolla bulaşan enfeksiyon görülüyor. Her gün 15-24 yaş grubunda 7 bin HIV vakasına rastlanıyor. Prof. Karabey, “Zaten risk de gençlerin o sonuca hazır olmadan cinselliğe apar topar başlamaları sonucu ortaya çıkıyor.

Örneğin genç kızların bedenleri dış etkenlere ve mikroplara karşı henüz hazırlıklı değilken, yani vücut kendini savunamaz durumdayken cinselliğin yaşanması olumsuz sonuçlar doğuruyor. Cinsel organlar ve cinsel organların iç yüzeyini örten mukoza tam olgunlaşmadığı için mikroplara karşı daha savunmasızlar. Dolayısıyla AIDS başta olmak üzere cinsel yolla bulaşan enfeksiyon riski artıyor”
şeklinde konuşuyor.