Çizgilerle 91 yıllık öykü

Çizimlerde dikkat çeken bir ayrıntı Rahmi M. Koç’un, yılların birikimini yansıtan bu çizimler için tercih ettiği imza: Mustafa Koç... 21 Ocak 2016’da yaşamını yitiren oğul Mustafa Koç’un anısı yaşatılıyor.

25 Mayıs 2017 Perşembe, 21:20
Abone Ol google-news

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, holdingin kuruluşunun 91. yılı için özel bir çalışmaya imza attı. ‘Bizden Haberler’ dergisinin mayıs sayısında yer verilen çalışmada Koç’un kaleminden çizimlerle geçmişe çok özel bir yolculuk yapılıyor. Böylece işadamı kimliğinin yanı sıra, sanata olan tutkusu, koleksiyonerliği, kültür ve seyahat merakıyla da tanınan Rahmi M. Koç’un karikatür uğraşısı ilk kez gün yüzüne çıkmış oluyor. Topluluğun temellerinin atıldığı tarihçe çizgilerle dile geliyor. 31 Mayıs, Koç topluluğunun kuruluş yıldönümü.

Dergideki çizimler Koç’un “Bu konumda olmasaydınız, ressam olacağınız doğru mu” sorusuna verdiği yanıtla başlıyor: “Ressam olur muydum, onu tabii bilemiyorum. Eskiden karikatür yapardım. Londra’da talebeliğim esnasında da suluboya dersi almıştım. Seyahatlerde kara kalem adaların, yerlerin, limanların resmini yaparım. Aman aman bir ressam değilim, aman aman bir karikatürcü de değilim, ama kendi kendime yaptıklarımdan zevk alıyorum.”