Çocuğa cinsel istismar sanığına 40 yıl hapis

Zihinsel engelli 2'si çocuk 3 kardeşe cinsel istismarda bulunmakla yargılanan korucu Tekin Gülaçtı'ya 40 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

19 Ekim 2018 Cuma, 21:25
Abone Ol google-news

Van'ın Gürpınar ilçesinde 15 Aralık 2016 tarihinde zihinsel engelli 2'si çocuk 3 kardeşe cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle tutuklu yargılanan korucu Tekin Gülaçtı'nın karar duruşması Van 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Kimlik kontrolüyle başlayan duruşmada Gülaçtı "Bana iftira atıyorlar. Suçu kabul etmiyorum. İstismara ilişkin benden hiçbir test almadılar” savunmasında bulundu.

Daha sonra söz alan çocukların babası, “Asıl iftirayı onlar atıyorlar. Olay tarihinde ben çobanlık için bir diğer ilçede bulunuyordum. Eşim ise taziyesinden kaynaklı Hakkari’ye gitmişti. Evde olmadığımız halde Tekin’in sık sık eve gittiğini kızlarım söyledi. En ağır ceza ile cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

Jinnews'te yer alan habere göre, kardeşleri savunan Özgürlükçü Hukukçular Platformu Üyesi (ÖHP) Ekin Yeter, “Sanık avukatının savunduğu çelişkili ifadelere ilişkin somut örnekler vermiyor. Ayrıca olayın geçtiği tarihte çocukların okulda rahatsızlanmalarıyla birlikte öğretmenler tarafından olay yargıya intikal etmiştir. Hiçbir iyi hal indirimi olmaksızın ayrıca mahkemenin önceki duruşmalarda ‘tasarlayarak’ istismarda bulunmadığı iddialarını kabul etmiyoruz. İstismar tamamen tasarlanarak yapılmıştır. Ayrıca bu maddeden de ceza almasını istiyoruz” diye konuştu.

Beş dakikalık aranın ardından savcı mahkeme heyeti istismar sanığına suçu ikisi çocuk üç kardeşe yapılmasından kaynaklı en küçük kardeş için 8 buçuk yıl, diğer kardeş için 15 yıl 18 yaşından büyük kardeş için ise 17 yıl toplamda 40 yıl 10 ay ceza verildi.

'Mücadelemiz sürecek'

Duruşma sonrasında adliye önünde bir araya gelen kadınlar basın açıklamasıyla istismar sanığına tepki gösterdi. Açıklamada konuşan HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, “ İstismarcıların peşindeyiz. Onların en ağır cezalar alması için tüm duruşmalarının takipçisiyiz. Bu gün burada en ağır ceza ile istismar sanığının ceza almasının en büyük nedeni kadın dayanışmasıdır. Bizler ne olursa olsun istismarcılara, kadın katliamcılarına karşı mücadele vermeye devam edeceğiz” dedi.