Çocuklar kahvaltıda masal okuyacak

İngiltere'de, çocukları kitaplara çekebilmek için yeni bir yöntem geliştirildi. Bazı mısır gevreği kutularının üzerinde, dünyaca ünlü eserlerden özenle seçilmiş bölümler yer alacak.

09 Nisan 2011 Cumartesi, 10:23
Abone Ol google-news

İngiltere’de 8-12 yaşları arasındaki çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmada, çocuklara ünlü İngiliz yazarları ile ilgili sorular soruldu. Ormanın Kitabı adlı ünlü çocuk romanının yazarı olan Rudyard Kipling’in adı çocuklara kek üreten ‘Mr. Kipling’ firmasını hatırlattı.

217 çocuk üzerinde gerçekleştirilen araştırmada çocukların sadece yüzde 15’inin Sherlock Holmes kitaplarının yazarı Arthur Conan Doyle’u tanıdıkları ortaya çıktı.

NTV'nin haberine göre, diğer ünlü yazarların kaderi de farklı değildi: Define Adası’nın yazarı Robert Louis Stevenson’ı çocukların yüzde 19’u tanırken, Alice Harikalar Diyarında kitabının yazarı Lewis Carroll’ı ise sadece yüzde 31’lik bir kesimin tanıdığı ortaya çıktı.

Ancak uzmanlar çocukların edebiyata duyarsızlığına bir çözüm bulmuş gibi. Bugünden itibaren İngiltere’deki marketlerde satışa sunulacak bazı mısır gevreği kutularının üzerinde, dünyaca ünlü eserlerden özenle seçilmiş bazı bölümler yer alacak.

Mısır gevreği İngiltere’de çocuklar tarafından en çok tüketilen kahvaltı ürünü ve her gün milyonlarca çocuk okula gitmeden önce kahvaltı masasında mısır gevreği kutusunun önünde oturuyor.

Tüm dünyada kitap satışı yapan Penguin Books’un işbirliğiyle gerçekleştirilen kampanyanın binlerce çocuğa edebiyat sevgisi aşılaması hedefleniyor.