Çocukların saf dünyasına yolculuk

Fotoğrafçı-gazeteci Yıldız Çelik, Güneydoğu Anadolu'da çocuklarla birlikte gerçekleştirdiği fotoğraf projesiyle 31 Aralık'a dek Fransız Kültür Merkezi Galerisi'nde.

27 Aralık 2009 Pazar, 09:34
Abone Ol google-news

Farklı yaşlardan ve kentlerden çocukların hayalleri, oyunları, yaşamları üzerine sohbetlerin de yer aldığı 'Güneydoğu Anadolu'dan Gülen Yüzler...' sergisi, çocukların saf dünyasına doğru yolculuğa davet ediyor.

 

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

Yıldız Çelik, sergisiyle ilgili olarak şunları söylüyor: "Güneydoğu Anadolu'da yer alan dokuz ilimiz: Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Batman, Siirt, Gaziantep, Kilis, Adıyaman ve Şanlıurfa... Çoğu zaman bu bölgeden gelen terör, intihar ve cinayet haberleri biz Batı'dakilerin, Doğu'ya bakış açısını yıllarca kötü yönde değiştirdi. Güneydoğu Anadolu'ya gitmek her zaman bizi tedirgin etti. Ya da hiç gitmeme kararı aldık. Buradaki bir çok ailenin hayatı maddi ve manevi olarak zorlaşmakta ve bu ailenin çocukları da derinden etkilenmekte. Oysa onlar bizim çocuklarımızve onlar da bütün dünyadaki çocuklar gibiler, hepsi coşkulu ve sevgi dolular. Bu sergide günlük yaşamları, sevdikleri, sevmedikleri ve umutları ile tanıyacağımız çocuklarımızla hepimizin yürekleri ısınacak, onlarla gönül bağını hissedeceğiz".

İstanbul doğumlu olan Yıldız Çelik, başta Cumhuriyet Gazetesi olmak üzere yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli gazete ve dergilerle çalışıyor. Yıldız, 1989 Yunus Nadi Fotoğraf Ödülü'nü aldı.