Çorum katliamında hayatını kaybedenler anıldı

1980 yılında Çorum Katliamı'nda hayatını kaybeden 57 kişi anıldı.

03 Temmuz 2012 Salı, 13:42
Abone Ol google-news

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi ile Çorum Alevi Kültür Merkezi tarafından düzenlenen program kapsamında şube önünde toplanan çok sayıda kişi, Gazi Caddesi'ni takip ederek saat kulesi önüne kadar yürüdü.

Burada konuşan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı üyesi Arslan Erkan, 1980 darbesi öncesinde Çorum'daki katliamda hayatını kaybeden 57 vatandaşı anmak için bir araya geldiklerini söyledi.

Kentte yaşayan Alevi ve Sünni yurttaşların geçmişte yalan haberlerle birbirine düşman edildiğini belirten Erkan, kardeşin nasıl kardeşe düşürüldüğünün ''Çorum Katliamı''nda gözlendiğini kaydetti.

''Çorum Katliamı'' dosyasının yeniden açılmasını ve katliamın sorumlularının cezalandırılmasını istediklerini vurgulayan Erkan, ''Bu acılar tekrar yaşanmasın diye buradayız. Geçmişteki acı olaylardan ders alınsın diye buralardayız. Bugün sevgi, barış ve kardeşlik için yürüyoruz. Çorum'daki Hürriyet Parkı'na bu olaylarda hayatını kaybedenler anısına 'barış ve kardeşlik anıtı' yapılmasını istiyoruz. Çorum Belediyesi'nin bu konuda adım atmasını bekliyoruz'' dedi.

Alevi Bektaşi Birliği Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özen ise Alevilerin inanışları doğrultusunda yaşamak istediklerini dile getirerek, ''Dedelerimizden öğrendiğimiz düsturları kendimize şiar edindik. Davamız insanlık davasıdır. Eksiklerimize rağmen gelin bir olalım, candaş olalım, yoldaş olalım'' diye konuştu.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez de Çorum'da yaşanan katliam sırasında hayatını kaybedenleri anmak için 3 yıldır buluştuklarını belirtti.
Barış ve kardeşlik için yürüdüklerini ifade eden Geçmez, ''Bizler Dersim'i, Maraş'ı, Çorum'u yaşayanlarız. Halkların kardeşliği, insanlığın kardeşliği için buradayız. Aleviler hep olmuşlardır, bugün de buradadırlar. Alevilik vardır ve haktır'' ifadelerini kullandı.

Yürüyüşe, çeşitli Avrupa ülkelerindeki Alevi-Bektaşi derneklerinin temsilcileri, sanatçı Pınar Aydınlar Sağ ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.