Cumhurbaşkanlığı 2. kez onaylandı

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, 12 Haziran'da yapılan seçimi kazanan Mahmud Ahmedinejad'ın ikinci kez cumhurbaşkanı olmasını resmen onayladı.

03 Ağustos 2009 Pazartesi, 07:38
Abone Ol google-news

Arapça yayın yapan El Alem televizyonu, resmi törenin yapıldığını, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in 12 Haziran'da yapılan seçimi kazanan Mahmud Ahmedinejad'ın ikinci kez cumhurbaşkanlığını onayladığını duyurdu.

Hamaney'in onaylamasının ardından, Ahmedinejad çarşamba günü parlamentoda yemin edecek. Ahmedinejad'ın, yemin ettikten sonra yeni hükümeti parlamentoya iki hafta içinde sunması gerekiyor.

Aralarında eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'nin de bulunduğu İranlı muhalifler ve ılımlılar, seçimlerde sahtekarlık yapıldığı gerekçesiyle bugünkü töreni boykot edeceklerini söylemişti. El Alem televizyonu, Rafsancani, Mir Hüseyin Musavi ve Mehdi Kerrubi gibi muhalif ve ılımlı liderlerin bugünkü törene katılmadığını belirtti.

Ahmedinejad karşısında yenilgiye uğrayan Musavi ile diğer reformcu aday Kerrubi, yeni hükümetin yasa dışı olacağını ileri sürmüştü.

12 Haziran'daki seçimde Ahmedinejad'ın kullanılan 40 milyon oyun yüzde 63'ünü, Musavi'nin ise yüzde 34'ünü aldığı açıklanmıştı.