Danimarka'da trafoya kedi girdi

Danimarka’daki Cumhurbaşkanlığı seçimleri oy verme işlemi sırasında sistemin zaman, zaman çalışmaması ve hatanın Ankara’dan, YSK’dan kaynaklanması seçmenler arasında “YSK’nın trafosuna şişman kedi girmiş” şakalarına yol açtı.

31 Temmuz 2014 Perşembe, 14:20
Abone Ol google-news

DANİMARKA’da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri sorunlu başladı. Oy vermek için erken saatlerde salona gelen vatandaşlar sistemin çalışmaması nedeniyle bir süre beklemek zorunda kaldılar.

Oy vermek için erken saatlerde Remisen adlı spor salonuna gelen Türk Federasyonu yöneticilerinden İlyas Çavdar, sistemin Türkiye’den yönetilmesi nedeniyle sorun yaşandığını ve oyunu kullanmak için bir süre beklemek zorunda kaldığını belirterek “Türkiye’den kaynaklanan bir sorun var. Sorun YSK’dan kaynaklanıyor. Ankara’da oturup, Danimarka’da veya diğer Avrupa ülkelerinde yapılacak seçimler hakkında karar verilmez ve seçim yönetilmez. Sorun Ankara’dan kaynaklanıyor. Galiba YSK’nın trafosuna şişman bir kedi girmiş” dedi.  

Uzun yoldan gelen ve oylarını erken saatlerde kullanmak isteyen vatandaşlarımız da kimlik kontrollerini yaptırdıktan sonra sandık başına giderek oy kullanmak istediler ancak sistemin çalışmaması nedeniyle beklemek zorunda kaldılar. Büyükelçi Mehmet Dönmez’in devreye girmesi, Ankara ile görüşmesi, durumu anlatması sonrasında sorun çözüldü. Ancak sistem zaman, zaman sorun yaratmaya devam edince sandık başına gelen vatandaşlarımız yine beklemek zorunda kaldılar.

Bazı sandık görevlileri, oy verme işlemleri bittikten sonra verilen oyların güvenliğinin nasıl sağlanacağı konusunda ciddi endişeleri bulunduğunu söylediler. Öte yandan salona giriş ve çıkışlarda Danimarka Gizli Servisi  PET’e ait elamanlar yanı sıra, özel güvenlik birimi elemanları da görev yaparak, oy kullanmak için salona gelenlerin üzerlerini ve çantalarını detektörlerle aradılar.