Darbe ve suikast iddiaları için Araştırma Önergesi

CHP'li Ahmet Ersin, TSK içindeki cuntaların darbe, suikast hazırlığı yaptığı iddialarına ilişkin önümüzdeki hafta bir Meclis Araştırma Önergesi vereceğini açıkladı.

03 Ocak 2010 Pazar, 10:47
Abone Ol google-news

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, uzun süreden beri TSK'nin içinde darbe yapmaya, suikast hazırlamaya eğilimli birtakım cuntalar olduğu yönünde iddiaların ileri sürüldüğünü ve bu iddiaların artık ciddi biçimde herkesi rahatsız etmeye başladığını ifade ederek, "Bu iddialar da daha çok Hükümet'ten, AKP'den kaynaklanıyor. Sanki Silahlı Kuvvetler AKP'ye karşı bir darbe yapmak için hazırda bekliyormuş gibi bir hava yayarak bir mağduriyet yaratmak istiyorlar bu şekilde, bundan da yararlanmak istiyorlar" dedi. Ersin, bu sürecin bitirilmesi gerektiğine dikkat çekerek bu konuda önümüzdeki hafta bir Meclis Araştırma Önergesi vereceğini açıkladı.

Ersin, Meclis'in TSK hakkındaki iddialara el koyması gerektiğini vurguladı. Ersin, şöyle konuştu:
"Yani Silahlı Kuvvetler'de cunta var mı, yok mu? Varsa bu cuntalar kimlerden oluşuyor, nedir bunların içeriği, bunların Meclis tarafından araştırılması ve ortaya çıkartılması lazım. Çünkü darbe yapmaya eğilimli bazı cuntalar varsa Silahlı Kuvvetler içinde, bu cuntaların hedeflerinden birisi de TBMM olması lazım. Dolayısıyla bunu hazırlıyorum, önümüzdeki hafta içinde gruba sunacağım. Bu tartışmayı bitirmek lazım, artık TSK'yı darbe, suikast yapabilecek bir kurum olarak değerlendirmeye ve bu şekilde Silahlı Kuvvetler'in karizmasını çizmeye çalışıyorlar, halk nezdinde güven erozyonuna uğratmaya çalışıyorlar. Buna bir son vermek lazım. Çünkü başka ordumuz yok bizim. Nitekim bu çabalarla 'Ordu lağvedilsin, yerine yeni bir Nizam-ı Cedit ordusu kurulsun' diyen üşütükler de çıktı ortaya. Bunlar üşütük, bunlar sağduyulu, ülkesini seven, demokrasi aşığı olarak kabul etmek mümkün değil, düpedüz üşütük bunlar."

TSK'ye karşı yürüten kampanyayı ortadan kaldıracak olan kurumun TBMM olduğunu belirten Ersin, "TBMM eğer bu konuları araştırmak üzere bir Araştırma Komisyonu kurarsa sorun çözülür diye düşünüyorum. Silahlı Kuvvetler'i içine düştüğü asimetrik psikolojik savaş tehdidinden de çıkarmak lazım, kendi işini yapsın Silahlı Kuvvetler. Ama kimse de Silahlı Kuvvetler'e lüzumsuz yere darbeci, suikastçı gibi iftiralarda bulunmasın, bu ortamı yaratmak lazım diye düşünüyorum" diye konuştu.