Darphane'de grev var

Basın-İş Sendikası, İstanbul 'da bulunan Hazine'ye bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü ve bağlı işyerlerinde aldığı grev kararını 8 Temmuz Pazartesi günü saat 14.00'dan itibaren uygulamaya başlayacak.

05 Temmuz 2013 Cuma, 10:34
Abone Ol google-news

Basın-İş Sendikası 17 Haziran'da, aldığı grev karar doğrultusunda işyerlerine grev ilanını asmıştı. Sendikadan yapılan açıklamada, altın , bozuk para, pasaport, nüfus cüzdanı ve benzeri kıymetli evrakların basıldığı Hazine Müsteşarlığı’na bağlı Darphane, Damga Matbaası Genel Müdürlüğü ve bağlı işyerlerinde 8 Temmuz günü greve çıkılacağı belirtilerek, şöyle denildi:

"Darphane'de ve Damga Matbaası'nda çalışan, sendikamız üyesi işçiler oldukça zor koşullar altında çalışmaktadırlar. Son yıllarda iş sağlığı ve güvenliğine uygun önlemlerin alınmamasına bağlı olarak meslek hastalıklarında artışlar gözlenmektedir... Üyelerimizin, yaptıkların işin sorumluluğuna bağlı olarak aldıkları ücretler de oldukça düşük kalmaktadır."

Grev kararının ardından Reuters'ın sorularını yanıtlayan Basın-İş Genel Sekreteri Savaş Nigar, "Damga Matbaası'nda 117, Darphane'de 140 olmak üzere toplam 257 sendikalı işçimiz greve katılacak. Bu, işyerlerinde çalışan işçilerin tamamıdır" demişti.
Nigar, "Uygulamaya geçildiğinde, Darphane'nin fiili işlerini işçilerin dışındaki büro elemanı memurlarıyla gerçekleştirmesine imkan yok" demişti. (Reuters)