Datça Belediyesi tepki çeken tweeti sildi

Muğla'nın Datça İlçesi Belediyesi'nin twitter'daki hesabından 9 Eylül İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü nedeniyle paylaşılan bir tweet, sosyal medyada tartışma yarattı. Belediye, Yunan İşgal Ordusu Başkumandanı Trikupis'e atfen 'Su soğuk ama girince alışıyorsun' yazan tweet’i, tepkiler üzerine sildi.

09 Eylül 2016 Cuma, 19:24
Abone Ol google-news

30 Ağustos 1922’de kazanılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin ardından Mustafa Kemal’in "Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri" emrini yerine getiren Türk ordusu, Batı Anadolu’yu Yunan işgalinden kurtarmıştı. 9 Eylül’de son Yunan askerleri de İzmir’den çıkarılmış, bu tarihi olay Kurtuluş Savaşı’nı anlatan birçok kaynağa 'Yunan ordusunun denize dökülmesi' diye geçmişti.
Datça Belediyesi, 9 Eylül’ün 94’üncü yıldönümü olan bugün sabah saatlerinde tartışmalı bir tweet attı. 'Su soğuk ama girince alışıyorsun' yazılı tweet’te Yunan başkumandan Nikoloas Trikupis’in değil, kötü şöhretli bir başka Yunan komutan olan Nikolaos Plastiras’ın fotoğrafının kullanılması dikkat çekti. Yüzlerce kez retweet edilen ve beğenilen tweet sosyal medyada tepkileri de beraberinde getirdi. Kimi kullanıcılar mesajı ırkçı bulurken, kimisi bunun komik bir espri olduğunu savundu. Tepkilerin artması üzerine belediye bu tweeti sildi.