Devlet benim adıma affedemez

Bahçelievler hükümlüleri Ünal Osmanağaoğlu ve Bünyamin Adanalı'nın 3. yargı paketiyle tahliye edilmesi, katliamda yaşamını yitirenlerini ailelerini acıya boğdu.

12 Temmuz 2012 Perşembe, 06:43
Abone Ol google-news

7 Türkiye İşçi Partili (TİP) gençten Hürcan Gürses’in Antalya’da yaşayan kız kardeşi Sevgi Gürses Doğan, “O kadar kolay değil hayat. Salıvermekle olmuyor, özür dilemekle de olmuyor. Aileler adına devlet bunları bağışlayamaz. Ben affetmiyorum” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Bahçelievler katliamında üç kurşunla öldürülen, Ankara Devlet Mühendislik Akademisi’nden yeni mezun olan ve nişanlısıyla evlilik hayalleri kuran 27 yaşındaki Hürcan Gürses’in Antalya’da doktorluk yapan kız kardeşi Sevgi Gürses Doğan, karara isyan etti. Ağabeyinin ölüm haberini aldığı pazar gününü takvim yapraklarından çıkarıp attığını, 34 yıldır haftayı 6 gün olarak yaşadığını anlatan Doğan, gözyaşları içinde duygularını anlattı. Doğan, “Katliamın yaşandığı gün, Hürcan, evden gündüz saatlerinde nişanlısıyla birlikte çıktı. Hiç unutamadığım bir şey var; annemle uğurluyorduk, şöyle bir baktı bize, garip bakıştı. Veda bakışı gibiydi. Hiç gözümün önünden gitmiyor. Olaylar olduktan sonra veda bakışı hissettim. Hürcan, ‘Her an arkamdan kurşun yiyecekmişim gibi hissediyorum’ derdi” dedi.

‘Pazar’ günlerinden nefret ediyorum’

Doğan, “Biz bunu her gün yaşıyoruz. O kadar kolay değil hayat. Salıvermekle olmuyor yani, özür dilemekle de olmuyor. Pazar günlerinden nefret ediyorum. Hep kötü bir şey olacakmış gibi geliyor. Babam mezarlığa kaçıp gidiyormuş. Gidip mezarı başında buluyorduk. Bir babanın çocuğunun katilleriyle mahkemede göz göze geldiğini düşünün. Bir şey yapamıyorsunuz” dedi.

‘Kabullenemiyorum’

Kardeşinin katilleri Adanalı ve Osmanağaoğlu’nun salıverilmesini kabullenemediğini vurgulayan Doğan, şunları söyledi:

“Fidan gibi 7 genç gitmiş. Bunları affediyorlar. Adam başına 2’şer yıl yiyorlar. 19 yıl da kaçtılar. Bu kadar ucuz mu insan canı? Aileler adına devlet bunları bağışlayamaz. Benim adıma affedemez. Ben affetmiyorum. Bizler bir yıkım yaşadık. Hepimizde çok derin izler bıraktı. Bizim ailemizde gülmek bile yasaktı. Ben affetmiyorum onları.”