"Devletin mal varlığı Troyko'ya çeyiz oluyor"

Avrupa Birliği (AB)-Avrupa Merkez Bankası (AMB)-Uluslararası Para Fonu (IMF) "Troykası"nın, Yunanistan'a mali yardımın sürmesi ve yeni yardım paketinin hazırlanması için ön koşul olarak talep ettiği özelleştirmelerin, "Yunanistan'ın müdahale hakkı ve yetkisinin olmayacağı yeni oluşturulacak bağımsız bir kurum tarafından yapılmasını istediği" bildirildi.

15 Mayıs 2011 Pazar, 13:57
Abone Ol google-news

Yunan medyası, Yunanistan'ın alacaklılarının, "hükümetin memorandumu uygulamakta yetersiz kaldığı" gerekçesiyle, "aralarında bakanlıklara ve devlet kurumlarına yabancı denetleyicilerin yerleştirilmesi, ülkenin muhalefetle birlikte oluşturulacak yeni hükümet tarafından yönetilmesi ve 2015 yılına kadar gerçekleştirilmesi planlanan 50 milyar avroluk özelleştirmenin bağımsız bir komisyon tarafından uygulanması gibi sert önlemler talep ettiğini" kaydetti.

Haftalık To Vima gazetesi, "Devletin mal varlığı Troyka'ya çeyiz oluyor-uzlaşma için 5. taksit aracığıyla dayanılmaz baskı" başlıklı haberinde, "Troykan'ın, 50 milyar Avroluk özelleştirmeyi gerçekleştirmek için bağımsız bir kurum oluşturma planıyla, Yunanistan'ın milli egemenliğini kısıtlamayı amaçladığını" yazdı.

"Troyka'nın, sözkonusu planın bundan sonraki hükümetler için de geçerli olması amacıyla, ilgili anlaşmanın parlamentoda muhalefet milletvekilleri tarafından da onaylanması için, mali yardımın 5. taksitini bir 'silah' gibi kullanarak baskı yaptığı" belirtilen haberde, "Yunanistan'a acılı koşullar getirmeye hazırlanan Troyka, Haziran ayındaki 12 milyar Avroluk taksiti bu konuda uzlaşmaya varılması durumunda serbest bırakacak" ifadeleri kullanıldı.

Elefterotipia gazetesi de, "Troyka tabancayı çıkarıyor" başlığını kullandığı haberinde, "önlemlerin uygulanması konusunda Atina'ya dayanılmaz baskı uygulayan alacaklıların tavırlarını sertleştirerek, ülkenin iç politikasına da müdahale ettiğini" yazdı.

Elefterotipia, Yunanistan'ın mali krizden çıkması için, IMF'nin, Atina'yı "ekonominin düzelmesi için ya bizim dediklerimizi yaparsınız, ya da yoksulluğun süratle artacağı zor bir döneme girersiniz" şeklinde bir ikilem ile karşı karşıya bıraktığını belirttiği haberinde, "AB'nin, Haziran ayında Yunanistan'a yeni yardımla ilgili memorandum ve bununla ilgili yeni ekonomik program hazırlandığında, parlamentoda yüksek çoğunluklu bir hükümet, ya da içinde ana muhalefetin de yer alacağı bir koalisyon hükümeti istediğini" kaydetti.

Daha önce Atina'da verilen haberlerde, Troyka'nın, yeni sert önlemler karşılığında Yunanistan'a 100 milyar avroluk yeni yardım paketi talebinde bulunduğu bildirilmişti.

Yunan basınında çıkan haberlerde, "IMF'nin, Yunanistan'ın, mali krizden çıkmasına yönelik açıklanan ekonomik programa tam olarak uymaması nedeniyle ortaya çıkan yeni ihtiyaçların karşılanmasına yönelik 80-100 milyar avroluk yeni yardım paketi karşılığında yeni sert önlemler talebinde bulunduğu, yeni yardım paketinin hazırlanması ve mali yardımın Haziran ayındaki 5. taksitinin serbest bırakılması için, Yunan Telekomu (OTE) ile Yunanistan Elektrik Kurumunun (DEH) ve Atina Elefterios Venizelos Havalananın kesin bir süreç içerisinde tamamen özelleştirilmesini talep ettiği" belirtilmişti.