'Direktifleri veren Dişli, ellerini bağlatıp Akar'la aynı helikoptere bindi' iddiası

Türkiye'de 15 Temmuz akşamı İstanbul ve Ankara'da başlayan kanlı darbe girişimi sonrası, birbirinden çarpıcı iddialar art arda geliyor.

18 Temmuz 2016 Pazartesi, 11:51
Abone Ol google-news

Darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonlarda, gözaltına alınanlar arasında Tümgeneral Mehmet Dişli de bulunuyordu. Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltında tutulan Dişli'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen, AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli'nin kardeşi olduğu ortaya çıkmıştı.

Yeniçağ gazetesi yazarı Ahmet Takan, "Alçak darbe girişiminin tüm kirli yönlerinin, iki yüzlülüklerinin öyle uzun uzadıya gizli kalacağını sanmıyorum" diyerek Dişli hakkında çok çarpıcı bir yazı kaleme aldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Teşkilatı, yargı, ve tüm bakanlıklarda koordinasyonun tamamen koptuğunu yazan Takan, "Genelkurmay karargâhında en kritik katta neler olup bittiğine dair sizlere yazabileceğim kadarıyla çok özel bir pencere açacağım" diyerek, Karargah'ta yaşananları yazdı.

Yazının Mehmet Dişli ile ilgili bölümünde, Dişli'nin darbeyi yöneten isimler arasında yer almasına rağmen, Akar'ın Akıncı Üssü'ne götürüldüğü helikoptere binerken kendini kelepçelettirdiği öne sürülüyor.

Takan'ın yazısındaki bölüm şöyle:

"Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın darbeciler tarafından enterne edildiği an... Akar'ı emir subayı ve özel kalem müdürü ile enterne ediyorlar. Yıllardır kendi mahiyetinde çalışan askerleri Akar'ın kafasına silah dayıyor. Kemerle boynunu sıkıyor. Neden?.. Akar'ın önüne, darbecilerin TRT ekranlarından yayınlanan darbe bildirisi konuyor. Akar'dan bunu okuması isteniyor. Fakat burada çok önemli bir ayrıntı var. Darbeciler, Akar bunu okurken televizyon kanallarında yayınlanması için görüntülü-sesli kayıt yapılacağını söylüyor. Akar direniyor ve reddediyor. Bu arada kavga çıkıyor. Dışarıdan seslere koşanlara müdahale edilirken şehit düşenlerin olduğu söyleniyor. Bu arada Genelkurmay Başkanı'nın odasına girmeyen ve karargâhta darbe operasyonunu sevk ve idare eden bir isim var. O kişi daha sonra, Genelkurmay Başkanı'nın Akıncı Üssü'ne götürüldüğü helikoptere  kendini kelepçelettirerek biniyor. Tezgâh, (beni de darbeciler derdest etti-aht-) Akar kurtarıldıktan sonra ortaya çıkarılıyor. Aynı helikopterde bulunan bir paşa kendisinin yardıma koşarken, Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Dönüşüm Daire Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli'nin darbecilere emirler yağdırarak sevk ve idare yaptığını tek tek Akar'a anlatıyor. Genelkurmay Başkanı çok şaşırıyor. Tümgeneral Mehmet Dişli, R. Erdoğan'ın gözde yakınlarından AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli'nin öz kardeşi. AKP iktidarında terfi ettirildi. Başkanı olduğu dairenin adı; Proje Yönetim Daire Başkanlığı'ydı. Kendi önerisi kabul edildi ve dairenin adı "Stratejik Dönüşüm Daire Başkanlığı" oldu. Hulusi Akar, bu acı gerçeği de öğrendikten sonra, "Niye dairenin adını stratejik dönüşüm yaptırmış şimdi anlaşıldı. Neyi dönüştürmek istedikleri ortaya çıktı" diyor. Yapılan süratli incelemenin ardından AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli'nin kardeşi Tümgeneral Mehmet Dişli tutuklanarak göz altına alındı. Bu satırların kaleme alındığı dakikalara kadar bu çok önemli ayrıntı medya haberleri arasında yoktu!."

"KAYIP HELİKOPTERLER" İDDİASI

Takan'ın yazısındaki bir diğer çağrıcı bölüm ise "kayıp helikopterler" bölümü. Takan'ın iddiası şöyle:

"Darbe girişimi sonrasında haklı olarak gözlerimizi helikopterle Dedeağaç'a kaçan ve iade edilen hainlere çevirdik. Bu arada kayıp olan başka helikopterler hakkında cılız haberler çıktı sağda solda. Sağlam kaynaklardan öğrendiğime göre; şu anda tespit edilen kayıp helikopter sayısı 15. Ve en son hepsi  Erzincan semalarında görüldü. Bu satırların yazıldığı anlarda en son gelişme buydu."

Takan'ın yazısını okumak için tıklayın.