Dış basın 'it dalaşı'nı yorumladı

Suriyeli helikopterlerin Türk sınırına yaklaşması üzerine F-16'ların sınıra gönderilmesi, yabancı medyada "artan hüsümetin, yükselen gerilimin bir işareti" olarak yorumlandı.

02 Temmuz 2012 Pazartesi, 08:39
Abone Ol google-news

BBC, bir Türk uçağının düşürülmesinin Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkileri daha da gerginleştiğini, Türk ordusunun da, sınırın Suriye tarafında olup bitenleri "aşırı kuşku" ile değerlendirmeye karar verdiğini belirtirken, 6 adet F-16 "scramble kolu"nun harekete geçmesini "devam eden gerilimlerin bir işareti" olarak yorumladı. İngiliz yayın kuruluşu, Türk hükümetinin "angajman kuralları"nı değiştirdiğine, ordunun da yeni kurallara göre harekete geçtiğine dikkat çektiği haberde, "Türkiye, topraklarını koruduğunu göstermeye istekli. Hükümetin Hatay'ı Suriyeli muhalefet isyancıları için bir sahne zemini olarak kullanılmasına izin veriyor. Ancak, bölgenin gerçek bir savaş meydanına dönüşmesini istemiyor" görüşünü öne sürdü.

İngiliz Guardian gazetesi, Türk uçaklarının sınır bölgesine gönderilmesi kararını "Artan husumetin bir işareti olarak" nitelediği haberinde Türk uçağının düşürülmesinin ardından iki ülke arasında "gerilimlerin yükselmeye devam ettiği"ni yazdı.

"Türkiye, Suriye konusundaki seçeneklerini değerlendiriyor" başlıklı haberinde Washington Post, Türkiye'nin, bir uçağının düşürülmesinin ardından sınırı güçlendirdiğini belirterek, uçak olayının "Suriye'deki iç ihtilafın sınırlarının ötesine sıçramakla tehdit ederken iki komşu arasındaki bozulan ilişkiye vurgu yapıyor" diye yazdı. ABD'li gazete, Türk uçaklarının sınıra gönderildiğine dikkat çekerek "Suriye, büyük bir olasılıkla bir tampon bölgesini bir savaş eylemi olarak değerlendirir ve Türk hükümeti, söylediklerinde dikkatli gibi görünüyor. Ancak son aylarda Türk yetkilileri, böyle bir bölge için planları çizdiklerini kabul etmekle birlikte uluslararası toplumun desteği olmadan harekete geçmek istemediklerini söylüyorlar" dedi.