Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD Kongresinde kabul edilen karara sert tepki

Dışişleri Bakanlığı, ABD Kongresi'nde kabul edilen 'Terörizmin Sponsorlarına Karşı Adalet Yasası'nın kaygı verici olduğunu belirterek, "Bu yasa tasarısı hukuka aykırı olmasının yanı sıra terörle mücadelede uluslararası işbirliğine zarar verecek sakat bir yaklaşımın ürünüdür. Türkiye, terör mağdurlarının yanında olmayı sürdürmekte ve kaynağı ve türü ne olursa olsun terörle çifte standart ve ayrım olmaksızın mücadele edilmesi gereğini kuvvetle savunagelmektedir" açıklamasında bulundu.

23 Eylül 2016 Cuma, 14:11
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanlığı'nın ABD Kongresi'nde kabul edilen 'Terörizmin Sponsorlarına Karşı Adalet Yasası' hakkında yazılı açıklaması şöyle:

ABD Kongresinde kabul edilmiş bulunan 'Terörizme Destek Verenlere Karşı Adalet' yasa tasarısı kaygı vericidir. Türkiye, bu yasa tasarısının uluslararası hukuk ve özellikle Devletlerin egemenliği ve eşitliği başta olmak üzere BM Şartında yer alan ilkelere uygun olmadığı inancındadır. Bu yasa tasarısı hukuka aykırı olmasının yanı sıra terörle mücadelede uluslararası işbirliğine zarar verecek sakat bir yaklaşımın ürünüdür. Türkiye, terör mağdurlarının yanında olmayı sürdürmekte ve kaynağı ve türü ne olursa olsun terörle çifte standart ve ayrım olmaksızın mücadele edilmesi gereğini kuvvetle savunagelmektedir. Bu bağlamda, Türkiye ABD Başkanı'na sözkonusu tasarının yasalaşmasını engellemesi çağrısında bulunmakta ve tüm müttefik ve ortaklarını terörle mücadelede uluslararası işbirliğini ve dayanışmayı pekiştirmeye yönelik anlamlı ve yararlı adımlar atmaya davet etmektedir.
Türkiye ayrıca İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Zirve Dönem Başkanı olarak İİT tarafından bu konuda yapılan açıklamaya da dikkat çekmektedir.