Diyarbakır sokakları kadınlara emanet

Diyarbakır Bağlar Belediyesi, çevre temizliği için 13 kadını işe aldı. Diyarbakırlılar, hamarat kadınlara alışmaya çalışıyor.

31 Aralık 2009 Perşembe, 15:06
Abone Ol google-news

Bağlar Belediye Başkan Yardımcısı Rojda Balkaş yaptığı açıklamada, kadınlara yönelikmeslek edindirme, beceri geliştirme kursları, sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmetleri gibi çalışmalarının sürdüğünü, istihdam konusunda da kadınların önünü açmayı hedeflediklerini söyledi.

Kadınların toplumda hak ettikleri konuma getirilmesi amacıyla çalışmalara önem verdiklerini ifade eden Balkaş, şöyle dedi:

Belediye Temizlik İşleri Amiri Yusuf Özgen ise yurttaşların, kadın temizlik işçilerine zamanla alışacağını belirterek, kadınların her işi yapabileceklerini gösterdiklerini söyledi.
Yıllardır, ''kadınlar sokakta çalışamaz'' mantığının bulunduğunu aktaran Özgen, ''Az da olsa bu kırıldı. Bu da belediyemizde bir ilktir ve bizim amacımız bütün bölgeye ve hatta Türkiye'nin birçok yerinde bunun yaygınlaştırılmasıdır'' dedi.

Kadın temizlik işçilerinden Deniz Tecere, sokakta temizlik yaptıklarını gören yurttaşların çok şaşırdığını, belli bir süre geçtikten sonra alışmaya başladıklarını bildirdi.

Özellikle erkeklerin tepkilerinin çok sert olduğunu anlatan Tecere, ''Ama çok güzel olumlu tepkiler de var. Artık bizim temizlik yaptığımız alanda insanlar çok alıştı ve bazen bizimle sohbet ediyorlar'' diye konuştu.