Doğalgaz anlaşması yarın imzalanacak

Rusya ve Ukrayna başbakanları Vladimir Putin ile Yulia Timoşenko arasındaki müzarekede iki ülkenin doğazgaz krizi aşıldı. Avrupa'nın yıl başından beri Rus gazından yoksun kalması sorunu böylece çözüm yoluna girdi. İki ülke arasındaki anlaşmanın yarın imzalanması bekleniyor.

18 Ocak 2009 Pazar, 07:36
Abone Ol google-news

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan doğalgaz krizi çözüldü. Anlaşmaya göre, Ukrayna, bu yıl Rusya doğalgazı için Avrupa devletlerinin ödediğinden yüzde 20 daha az ödeme yapacak.

İki ülkenin devlete bağlı dev doğalgaz şirketleri Gazprom (Rusya) ile Naftogaz (Ukrayna) uzun süredir Ukrayna'dan kaynaklanan ödeme krizindeydi.

Ukrayna, 2008'de 1000 metreküp doğalgaza 179,5 dolar ödedi. Bu, Avrupa ülkelerinin ödediğinin yarısından azdı. 31 Aralık'ta anlaşma sağlanamayınca Rusya Ukrayna'ya doğalgazı kesti.

AB'nin 27 devletinin hükümet başkanları dün acil toplantı yaptı. Bugün sabah sağlanan anlaşmada, Rusya'nın 1000 metreküpe 250 dolar ödenmesi isteği ele alındı ve bu ödeme koşulu 2010'a bırakıldı.

Putin, Ukrayna'nın 2009 yılı için ''250 dolardan az ödeme imkanını'' bugün kabul etti. Avrupa ülkelerinin 2009'un ilk çeyreği için 1000 metreküpe ödediği 450 dolar. 2010 yılı da Moskova'da Putin-Timoşenko müzakeresinde ele alındı.

2010'da Ukrayna Rusya'nın istediği ödemeyi yapacak. Rusya da Ukrayna'dan gaz geçiş (transit) masrafını üstlenecek.

Yuşçenko'nun 2004 ''Turuncu Devrim''den sonra NATO'ya ve Avrupa Birliği'ne tam üyelik için çok gayretli davranması Moskova'yı kızdırdı. Buna ''gaz sorunu'' da eklenince Rusya iki haftayı geçen süre Avrupa'ya akışı kesti.

''Doğalgaz egemenliği'' yüzünden Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko da uzlaşmaya varamamıştı. Yuşçenko, ''Rusya, Ukrayna'nın doğalgaz sistemi üzerinde egemenlik kurmak istiyor'' diyerek Moskova'ya gitmedi.

 

Anlaşma yarın imzalanacak

Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve Ukrayna Başbakanı Yulya Timoşenko'nun Rus gazının Ukrayna üzerinden Avrupa'ya yeniden gönderilmesini öngören anlaşmayı yarın Moskova'da imzalamaları bekleniyor.

Rus İnterfaks ajansı, Rus hükümetinden bir yetkiliye dayandırarak yayımladığı haberde, transit gazın yeniden gönderilmesiyle ilgili anlaşmaların yarın imzalanmasının beklendiğini belirterek, "Belgelerin yarın imzalanmak için hazır olması bekleniyor. Belgeler Rusya ve Ukrayna Başbakanlarının hazır olacağı bir törende imzalanacak'' dedi.