Doğru karar almak için bir meşrubat için

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, önemli bir karar almak, örneğin maaşa zam istemek için görüşmeden önce şekerli bir içeceğin büyük faydası var.

30 Ocak 2010 Cumartesi, 14:41
Abone Ol google-news

Güney Dakota Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, kandaki yüksek şeker seviyesi doğru karar almaya yardımcı olurken, kandaki glükoz eksikliğinin tersi bir duruma yol açtığı belirlendi.

Araştırmacılar, deneklere, bir gün sonra bir miktar ve daha yüksek ama daha sonraki bir tarihte bir miktar para arasında seçim yapmalarını gerektiren bir dizi soru yönelttiler.

Katılımcıların yarısı sorulara aç karnına yanıt verirken, diğer yarısı soruları şekerli veya aspartamla tatlandırılmış bir meşrubat içtikten sonra yanıtladı.

Psychological Science dergisinde bu hafta yayımlanan araştırmanın başındaki psikologlardan Şiao-Tina Vang, şekerli bir meşrubat içtikten sonra deneklerin, daha yüksek ama daha ileride verilecek parayı tercih ettiklerini söyledi.

Amerikalı araştırmacı, "Bu aynı yemek yerkenki gibi. Eğer kandaki şeker seviyeniz yüksekse, yemek için daha uzun süre bekleyebilirsiniz" dedi. Yapay tatlandırıcılı meşrubat içenlerinse içtepisel davranmaya daha meyilli oldukları ve daha az olsa da ödülü hemen almak istedikleri görüldü.

Araştırmacı, makalesinde, "Light içecek vücuda, enerji krizi olduğuna dair mesaj yolluyor. Buna mukabil, vücut da elde erişilebilir ne varsa hemen ele geçirmeye çalışıyor. Light içeceklerin içtepiselliği arttırıcı bir etkisi var" diye yazdı.