Domuz gribi aşısı sonbaharda piyasada

Çin'de domuz gribine neden olan İnfluenza A/H1N1 virüsüne karşı geliştirilecek aşının sonbaharda piyasaya sürüleceği bildirildi.

09 Haziran 2009 Salı, 08:47
Abone Ol google-news

Çin Devlet Gıda-İlaç Denetim ve Yönetim Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, İnfluenza A/H1N1 virüs numunesinin ABD tarafından sağlandığı belirtilerek böylece "Panflu" isimli aşının üretiminin başlatılacağı ifade edildi.

Şinhua ajansının haberine göre, domuz gribi aşısına yönelik talebin büyük olmasından dolayı, devlete bağlı Keşing ilaç şirketi, grip aşısı üreten yurt içindeki fabrikalarla birlikte çalışacak.

Domuz gribinin sonbahar ve kış mevsimlerinde değişim geçirme olasılığına da değinen yetkililer, virüsün değişim geçirmesiyle ilgili izleme çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.
Çin'de Ekim ayına kadar 13 milyon insan için 26 milyon adet aşının üretilip kullanıma hazırlanacağı, Çin'in ilgili birimlerinin aşılama için düzenleme yapacağı, gribe kolay yakalanan ve yüksek risk grubunda bulunanların aşılanacağı ve devletin gerekli stoku oluşturacağı bildirildi.