Domuz gribi yükselişe geçti

ABD'de "domuz gribi"nin kar yağışı ve Noel tatilinin olduğu hafta yeniden artış eğilimine girmesi tedirgin etti.

10 Ocak 2010 Pazar, 07:01
Abone Ol google-news

ABD'de grip ve benzeri rahatsızlıklar nedeniyle doktora gidenlerden ateş ve solunum yolu enfeksiyonu belirtileri gösterenlerin oranı bir önceki hafta yüzde 2,7'ye kadar düşerken, yoğun kar yağışının görüldüğü ve akraba ziyaretlerinin yoğunlaştığı Noel tatilinde yeniden yüzde 3,2 seviyesine çıktı.

Son durumu değerlendiren ilgili kurumlar, vatandaşları aşı olmaya teşvik etmeye çalışıyor. Bugün başlayan Ulusal Grip Aşısı Haftasının özellikle aşıya hala şüpheyle bakanları ikna etmede etkili olması isteniyor.

Hafta dolayısıyla açıklama yapan Başkan Barack Obama da on milyonlarca Amerikalının "domuz gribi" virüsüyle karşı karşı geldiğini belirterek, "güvenli ve etkin" olan aşının H1N1 ile mücadelede en iyi yol olduğunu vurguladı.

Sağlık Bakanı Kathleen Sebelius de milyonlarca Amerikalı için zorlu bir grip mevsimi yaşandığını ve bunun henüz bitmediğini ifade etti.


Tüm grip virüsleri H1N1

Bunun yanında, ülke genelinde "domuz gribi"ne yakalanma, hastanede tedavi ve ölüm vakaları devam ediyor ve hastalık 4 eyalette yaygın seyrediyor. Ülkede görülen tüm grip virüslerinin H1N1 olduğu vurgulanıyor.

Hala birçok insanın "domuz gribi" virüsüne karşı hassas olduğu belirtilirken, bugüne kadar 60 milyon kişinin aşı yaptırdığı tahmin ediliyor. Bunun yanında 136 milyon doz aşının da kullanıma hazır bulunduğu, birçok eyalette isteyenlerin doktorların muayenehanesinden okul kliniklerine, birçok yerde aşıyı kolayca yaptırabildiği kaydediliyor.


Hamilelerde geç kalma 4 kat riskli

The New England Journal of Medicine'ın hamile, hamile olmayan ve yeni doğum yapmış 239 kadın üzerinde yaptığı araştırmaya göre, "domuz gribi"ne yakalanmasının üzerinden 48 saat geçmiş hamileler, tedavisi daha önce başlayanlara göre yoğun bakıma alınma ve ölüm tehlikesini 4 kat daha fazla yaşıyor.

Hamilelikle ilgili bir diğer sorun ise hasta ve doktorlarının nefes darlığı ve kramp gibi belirtileri "domuz gribi" yerine hamilelik sorunları olarak algılayabilmeleri. Bu noktada, doktorlara geç kalınmaması için her ihtimali değerlendirerek "domuz gribi" testini yaptırmaları öneriliyor.
Araştırmaya göre, "domuz gribi" riski hamilelik sonrasında da devam ediyor.