Domuz gribinden 7 kişi daha öldü

Domuz gribi yayılmaya ve can almaya devam ediyor... ABD'de domuz gribinden 6, Dominik Cumhuriyeti'nde ise 1 kişi daha yaşamını yitirirken, İngiltere'de de vaka sayısı 459'ü yükseldi.

05 Haziran 2009 Cuma, 07:07
Abone Ol google-news

ABD'de domuz gribine yol açan Influenza A/H1N1 virüsü her biri başka eyalette olmak üzere 6 kişinin daha ölümüne yol açtı.

Wisconsin, Pennsylvania, California, Illinois, Utah ve Arizona sağlık kurumları yetkililerince yapılan açıklamalarda, söz konusu 6 kişinin önceden de sağlık sorunlarının bulunduğu ve bu nedenle bünyelerinin zayıf durumda olduğu belirtildi.

Hayatını kaybeden kişilerle ilgili detaylı bilgi verilmezken, bazıları geçen hafta ölen ancak ilgili çalışmaların yeni tamamlandığı son vakalarda hayatını kaybedenlerin özellikleri ''bir yetişkin, 74 yaşında bir erkek, 55 ve 64 yaşlarında iki kadın, 9 yaşında bir kız ve 18 yaşın altında bir hasta'' olarak bildirildi.

Ülkede daha önce 20 olarak açıklanan ölüm sayısı Amerikan Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi'nin (CDC) dün yaptığı son açıklamada 19 olarak düzeltilmişti.

CDC açıklamasında, 19'u ölüm, 770'i hastanede tedavi altına alınanlar dahil, doğrulanmış veya şüpheli vakaların toplam sayısı da 11 bin 468 olarak verilmişti.

 

İngiltere'de vaka sayısı 459'a yükseldi

Domuz gribi vakalarının hızla artmaya devam ettiği İngiltere'de toplam vaka sayısının dün ortaya çıkan 55 yeni vakayla 459'a yükseldiği bildirildi.

Yeni vakaların 31'inin İskoçya, 23'ünün İngiltere, birinin Galler'de tespit edildiğini kaydeden Sağlık Bakanlığı yetkilileri, virüsün tespit edildiği Renfreswire'daki 44 yaşındaki kadın hastanın durumunun kritik olduğunu ve yoğun bakımda tutulduğunu belirtti.

Lothian'daki 23 aylık bir bebeğin durumunun da ciddi olduğu kaydedildi. Bu arada Buckinghamshire bölgesindeki Stowe yatılı okulunda bir öğrencide belirlenen virüsün yayılması ihtimaline karşı okulun kapatıldığı açıklandı. Okulun 14 Haziran'a kadar kapalı tutulacağı ve bütün öğrencilere ilaç kullandırıldığı bildirildi.

 

"Domuz gribinden ölümler 125'e çıktı"

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), domuz gribinden ölenlerin sayısının 125'e çıktığını bildirdi. DSÖ'den yapılan açıklamada, 69 ülkedeki vaka sayısınınsa 21 bin 940 olduğu belirtildi. Domuz gribinden ölümlerin çoğu Meksika'da olurken, vakaların yarısından çoğu ABD'de çıktı.


Dominik Cumhuriyeti'nde 1 kişi öldü

Dominik Cumhuriyeti'nde 1 kişi domuz gribinden öldü. Dominik Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı yetkililerinden Bautista Rojas Gomez, ölen kişinin hamile bir genç olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün son verilerine göre 68 ülkede 21 bin 940 kişi domuz grisine yakalandı ve 125 kişi yaşamını yitirdi.

44 kişinin domuz gribine yakalandığı Dominik Cumhuriyeti, Meksika, ABD, Kanada, Şili ve Kosta Rika'dan sonra H1N1 virüsünün can aldığı 6. ülke oldu.