Domuz gribinden ölenlerin sayısı 73'e ulaştı

Sağlık Bakanlığı, ''domuz gribi'' nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 73'e ulaştığını, pandemik grip nedeniyle 249 kişinin hastanelerde tedavi altında olduğunu, bu hastalardan 56'sının takip ve tedavisinin yoğun bakımlarda sürdürüldüğünü açıkladı.

16 Kasım 2009 Pazartesi, 10:13
Abone Ol google-news

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, pandemik grip nedeniyle çeşitli illerde tedavi gören 13 yurttaşın daha hayatını kaybettiği belirtilerek, pandemik gripten yaşamını yitirenlerin sayısının 73'e ulaştığı bildirildi. Halen pandemik grip nedeniyle hastanelerde yatan hasta sayısının ise 249 olduğu, bunlardan 56'sının takip ve tedavisinin yoğun bakımlarda sürdürüldüğü, 21 hastanın da solunum cihazına bağlı olarak takip edildiği belirtildi.

Açıklamada, ülkemizdeki ölümlerle ilgili yapılan değerlendirmeye göre, hastalığa bağlı olarak hayatını kaybetme riskinin toplumun geneline kıyasla kronik hastalığı olanlarda yaklaşık 5 kat, okul öncesi çocuklar ve gebelerde ise yaklaşık 2 kat fazla olduğunun anlaşıldığı kaydedildi.

Sağlık personeli ve hacı adaylarının aşı uygulamasının devam ettiği bildirilen açıklamada, bugünden itibaren 6 ay ile 5 yaş arasındaki çocuklarla tüm yaş gruplarındaki kronik hastalığı olan vatandaşların aşılanmalarına başlandığı hatırlatıldı. Aşı uygulamalarının sağlık ocakları, Aile Sağlığı Merkezleri ve hastanelerde yapıldığı belirtildi.

Pandemik grip nedeniyle hayatını kaybedenlerin yaş gruplarına göre dağılımı ise şöyle:
''0-4 yaş grubunda 14 ölüm, 5-14 yaş grubunda 13, 15-24 yaş grubunda 8 ölüm, 25-44 yaş grubunda 29, 45-65 yaş grubunda 6 ölüm, 65 üstü yaş grubunda ise 3 ölüm.''

 

İstanbul'da hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e ulaştı

İstanbul İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu, Marmara Üniversitesi Rektörlük Binası'nda düzenlenen, ''Ar-Ge Çalıştayı''nda verilen arada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''Kentteki domuz gribi vakaları'' konusundaki bir soru üzerine Dokucu, bugüne kadar 200'e yakın vaka meydana geldiğini, hafta sonu 27 yaşında bir erkek ve 40 yaşında bir kadın olmak üzere 2 kişinin daha hayatını kaybettiğini bildirdi.

Ali İhsan Dokucu, ''İstanbul'da domuz gribinden dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e ulaştı'' dedi.

 

Aydın'da da bir kişi öldü

Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, ''Domuz gribi teşhisi konulan bir vatandaşımız maalesef hayatını kaybetti'' dedi.

Vali Coş, gazetecilere yaptığı açıklamada, hastalığından şüphelenilen kişilerin sağlık kuruluşlarında tedavi altına alındığını belirtti. Hüseyin Avni Coş, şunları kaydetti:
''Bir ilçemizde tespit edilerek, sağlık kuruluşuna yatırılan ve 'domuz gribi' teşhisi konulan bir vatandaşımız maalesef hayatını kaybetti. Bundan dolayı üzgünüz. Bir kaç tane daha vaka var. Durumlarını takip ediyoruz. Şüpheli vakaların, temasta ve ilişkide bulundukları kişilere yönelik çalışmalarımız var'' dedi.