"Dünya giderek ısınıyor"

Balıkesir Üniversitesi'nce ''Küresel İklim Değişikliği'' konulu panel düzenlendi.

13 Ekim 2009 Salı, 14:17
Abone Ol google-news

Balıkesir Üniversitesi'nce (BAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Soykan, Necatibey Eğitim Fakültesi'ndeki panelde, küresel ısınmanın, sanayi devrimi sonrasında tolore edilmesinin zorlaştığını belirtti.

Dünyanın giderek ısındığını ifade eden Soykan, şöyle konuştu:
''Buna en büyük etken ise insandır. Hükümetler arası iklim panelinin sonucunda da bu söylendi. 1979 yılından bu yana Kuzey Kutbu'ndaki buzulların yüzde 20'si erimiş durumda. Bölgede yaşayan Eskimolar bile 'nerede o eski soğuklar' diyor. Burada bir hastamız var, o da yerküre. Hastalığın belirtileri yüksek ateş ve ekolojik bozulma. Maalesef ki küresel ısınmayı önleyemezsek, dünya bir çölleşme sürecine girecek.''

Doç. Dr. Hakan Tecer de Kyoto Sözleşmesi'yle ilgili bilgiler verdiği konuşmasında, sözleşmenin atmosferdeki sera gazlarının etkisini azaltmayı hedefleyen bir yapılanma olduğunu vurguladı.

ABD ve OECD ülkelerinin, diğer ülkelere göre atmosfere daha çok sera gazı salınımına neden olduğunu anlatan Tecer, ''Kyoto Sözleşmesi'ni Türkiye imzaladı. Gelişen ülkeler sera gazını azaltacak, gelişmekte olan ülkelere de destek sağlanacak'' diye konuştu.